Rezumatele Iernii: Kobayashi câștigă Planica 7; Wierer și Boe, laureații de la biatlon

DeGetty Images

Publicat 25/03/2019 la 11:18 GMT+2

Ultima ediție din acest sezon a seriei „Rezumatele Iernii” ne aduce o recapitulare a ceea ce s-a întâmplat în weekend în sporturile de iarnă.

Japan's Ryoyu Kobayashi poses with the crystal globe trophy after winning the overall classification of the FIS Ski Jumping World Cup in Planica, on March 24, 2019.

Sărituri cu schiurile – Planica
Finalul sezonului de sărituri cu schiurile are loc, ca de obicei, în localitatea slovenă Planica. Anul acesta s-a desfășurat a doua ediție din Planica 7, o competiție asemănătoare cu Raw Air, doar că mai scurtă și contează pentru rundele de zbor cu schiurile.
Calificările de joi l-au scos încă o dată în evidență pe Ryoyu Kobayashi, niponul terminând pe prima poziție în fața lui Markus Eisenbichler. Rolurile s-au inversat o zi mai târziu, vineri, atunci când s-a desfășurat primul concurs individual. Eisenbichler a profitat de evoluția slabă a lui Kobayashi din manșa secundă, reușind astfel să-și treacă în palmares primul succes în Cupa Mondială. Pe locul trei a terminat Piotr Zyla.
Apoi, sâmbătă a avut loc ultimul concurs pe echipe, unul în care Polonia a triumfat și astfel a câștigat clasamentul pe națiuni. Germania și Slovenia au completat podiumul.
Nu în ultimul rând, concursul de duminică a scos la rampă încă o dată forma senzațională pe care a arătat-o Kobayashi în acest sezon. Sportivul din Japonia a sărit 252 de metri în prima manșă, fiind la doar jumătate de metru de recordul trambulinei deținut de Kamil Stoch. Domen Prevc a terminat al doilea și Eisenbichler al treilea.
Astfel, Kobayashi a câștigat în acest sezon Turneul Celor Patru Trambuline, Willingen Five, Raw Air, clasamentul de zbor cu schiurile și marele glob de cristal. Ce sezon a fost pentru tânărul nipon!
Clasamentul final de zbor cu schiurile: 1. Kobayashi – 407 puncte, 2. Eisenbichler- 371 puncte, 3. Zyla – 289 puncte.
Clasamentul final pe națiuni: 1. Polonia – 6083 puncte, 2. Germania – 5650 puncte, 3. Japonia – 4813 puncte.
Clasament general final: 1. Kobayashi – 2085 puncte, 2. Kraft – 1349 puncte, 3. Stoch – 1288 puncte.
Biatlon – Oslo
Ultima etapă a Cupei Mondiale de biatlon s-a desfășurat la Oslo, acolo unde sportivii au concurat în probele de sprint, urmărire și start în bloc.
Concursurile feminine au adus o bătălie interesantă pentru marele glob de cristal, Dorothea Wierer și Lisa Vittozzi aflându-se la egalitate în clasamentul general înaintea acestei runde. Situația s-a schimbat radical în urma probei de sprint, una câștigată de slovaca Anastasiya Kuzmina. Wierer a încheiat pe poziția a 11-a, dar Vittozzi a terminat doar pe poziția a 68-a, ratând astfel șansa de a participa în proba de urmărire, unde se califică primele 60 de sportive.
Kuzmina a dominat și la urmărire, acolo unde s-a impus cu un avans uriaș, de 1 minut și 42 de secunde în fața Denisei Hermann. Suedeza Hanna Oberg a terminat pe poziția a treia, în timp ce Wierer a încheiat pe locul 12.
Cursa de urmărire s-a terminat cu succesul lui Oberg, suedeza câștigând și micul glob de cristal al probei. Tiril Eckhoff și Clare Egan au completat podiumul. Wierer s-a clasat tot pe 12, chiar în spatele lui Vittozzi, dar a câștigat la final primul său mare glob de cristal din carieră.
Clasament final sprint: 1. Kuzmina – 371 puncte, 2. Wierer – 330 puncte, 3. Roiseland – 326 puncte.
Clasament final individual: 1. Vittozzi – 140 puncte, 2. Fialkova – 111 puncte, 3. Davidoa – 102 puncte.
Clasament final urmărire: 1. Wierer – 327 puncte, 2. Roiseland – 312 puncte, 3. Kuzmina – 309 puncte.
Clasament final start în bloc: 1. Oberg – 220 puncte, 2. Wierer – 194 puncte, 3. Fialkova – 194 puncte.
Clasament general final: 1. Wierer – 904 puncte, 2. Vittozzi – 882 puncte, 3. Kuzmina – 870 puncte.
Dacă la feminin bătălia pentru întâietate s-a dat până la ultima cursă, la masculin lucrurile au stat complet diferit. Johannes Thingnes Boe a dominat autoritar și ultimul weekend al sezonului, norvegianul impunându-se la sprint, urmărire și start în bloc, ajungând la nu mai puțin de 16 victorii în acest sezon. Pentru Boe este primul mare glob de cristal din carieră!
Clasament final sprint: 1. Boe – 514 puncte, 2. Loginov – 350 puncte, 3. Desthieux – 338 puncte.
Clasament final individual: 1. Boe – 128 puncte, 2. Christiansen – 118 puncte, 3. Birkeland – 97 puncte.
Clasament final urmărire: 1. Boe – 386 puncte, 2. Fillon Maillet – 315 puncte, 3. Loginov – 305 puncte.
Clasament final start în bloc: 1. Boe – 262 puncte, 2. Peiffer – 219 puncte, 3. Fillon Maillet – 218 puncte.
Clasament general final: 1. Boe – 1262 puncte, 2. Loginov – 854 puncte, 3. Fillon Maillet – 843 puncte.
Schi fond – Quebec
Cupa Mondială de schi fond și-a închis porțile în acest sezon cu un periplu în Canada, la Quebec, acolo unde timp de trei zile au fost probele de sprint, urmărire și start în bloc.
Concursurile feminine au fost dominate de suedeza Stina Nilsson, cea care s-a impus în proba de sprint, devansându-le pe conaționalele Maja Dahlqvist și Jonna Sundling, în timp ce la start în bloc le-a întrecut pe norvegiencele Therese Johaug și Ingvild Flugstad Ostberg. În schimb, la urmărire, Johaug a câștigat în fața Kristei Parmakoski și Ebbei Andersson.
Clasament final sprint: 1. Nilsson – 626 puncte, 2. Falla – 583 puncte, 3. Dahlqvist – 482 puncte.
Clasament final individual: 1. Johaug – 956 puncte, 2. Osberg – 517 puncte, 3. Nepryaeva – 692 puncte.
Clasament general final: 1. Ostberg – 1654 puncte, 2. Nepryaeva – 1431 puncte, 3. Johaug – 1322 puncte.
La masculin probele au adus în prim-plan același sportiv constant de-a lungul sezonului. Johannes Hosflot Klaebo, cel mai tânăr învingător al Tour de Ski, a câștigat sprintul de vineri în fața lui Federico Pellegrino și Sindre Skar, iar la start în bloc i-a devansat pe Alex Harvey și Didrik Tonseth. În cele din urmă și Harvey, reprezentantul gazdelor, și-a trecut în palmares primul succes al sezonului în concursul de urmărire, reușind să îi întreacă pe Alexander Bolshunov și Simeon Hamilton.
Clasament final sprint: 1. Klaebo – 754 puncte, 2. Pellegrino – 555 puncte, 3. Brandsdal – 471 puncte.
Clasament final individual: 1. Bolshunov – 864 puncte, 2. Rothe – 558 puncte, 3. Sundby – 513 puncte.
Clasament general final: 1. Kalebo – 1717 puncte, 2. Bolshunov – 1617 puncte, 3. Rothe – 974 puncte.
Acestea fiind zise, seria „Rezumatele Iernii” ia o pauză odată cu finalul sezonului în sporturile de iarnă, dar vom reveni cu un nou sezon în luna noiembrie, în direct și în exclusivitate pe canalele Eurosport.