Elizabeta Samara face un turneu uriaș la Doha! Românca e în semifinale!

Publicat 11/03/2021 la 13:11 GMT+2

Elizabeta Samara s-a calificat joi în semifinala turneului de tenis de masă WTT Middle East Hub – WTT Star Contender Doha, turneu de puncte, asemănător celor din tenisul de câmp.

Eliza Samara

Sportiva din România s-a calificat în semifinalele probei de simplu, după un meci strâns cu Hayeong Kim (Coreea de Sud), scor 3-2, câștigat în set decisiv cu 14-12.
Samara câștigase dramatic primul set, prelungit până la 15-13, după care le-a cedat pe următoarele două, cu 11-7 și 11-6. În setul 4 a egalat situația și a dus meciul în decisiv, pe care l-a adjudecat la mare luptă, tot în prelungiri, cu 14-12.

Samara a trecut în optimi de numărul 9 mondial

După ce miercuri a trecut surprinzător de numărul 9 mondial, japoneza Kasumi Ishikawa, Eliza o va înfrunta în semifinală pe Tianwei Feng (Singapore), locul 12 mondial, românca fiind singura sportivă din Europa ajunsă până în această fază.
Pe tabloul competiției feminine a fost prezentă și Bernadette Szocs, care a părăsit însă competiția în șaisprezecimi, învinsă de brazilianca Bruna Takahashi, scor 1-3 (7-11, 11-8, 3-11, 9-11).
Un alt rezult remarcabil este și cel al perechii româno-spaniole Ovidiu Ionescu/Alvaro Robles, care a acces în semifinalele competiției, în proba de dublu masculin, după ce a trecut în sferturi de perechea iraniană Noshad Alamiyan/Nima Alamiyan. Ionescu și Robles se vor confrunta în penultimul act, joi seara, cu japonezii Mizuki Oikawa și Yukiya Uda.
Sursa: Mediafax