România domină tenisul de masă la nivel de juniori! 4 jucători în fruntea clasamentului mondial U17

Publicat 23/06/2021 la 17:44 GMT+3

La începutul săptămânii, ITTF a făcut public clasamentul mondial masculin U17. Românii sunt primii jucători la această categorie.

Darius Movileanu

Articol scris de Timeea Franțescu
Tenisul de masă este un sport dominat autoritar de țările asiatice, dar la nivel juvenil România are rezultate deosebite, ceea ce ne dă mari speranțe pe viitor.
Chiar dacă la nivel de seniori, țara noastră a avut rezultate deosebite în special la feminin, la juniori stăm excelent la masculin.

România domină clasamentul mondial masculin la nivel de juniori

După ce au urcat pe podium la WTT Youth Contender Havirov, în Cehia- categoria U17, sportivii noștri au primit o veste impresionantă. ITTF a făcut public clasamentul mondial, iar primele patru locuri sunt ocupate de jucători români. Astfel, Darius Movileanu, Andrei Istrate, Edurad Ionescu și Iulian Chirița sunt în fruntea ierarhiei.
  • Locul 1 mondial: Darius Movileanu - 2994 de puncte
  • Locul 2 mondial: Andrei Istrate - 2947 de puncte
  • Locul 3 mondial: Eduard Ionescu - 2503 de puncte
  • Locul 4 mondial: Iulian Chirița - 2260 de puncte
Clasamentul a fost făcut public chiar înaintea Campionatului European pentru juniori, fapt ce le va da încredere sportivilor noștri în lupta pentru medalii.
La WTT Youth Contender Havirov, în Cehia-categoria U17, Edurard Ionescu, actualul loc trei mondial, a cucerit argintul, iar Dragoș Bujor a obținut medalia de bronz, în urma înfrângerii suferite în semifinală, chiar în fața compatriotului său, Eduard Ionescu.