Viitorul tenisului de masă este asigurat. Au fost partide memorabile la Olimpiada Liceelor McDonalds

Ion Alexandru

Publicat 24/02/2020 la 16:07 GMT+2

Mihnea Bordea este cel mai bun tânăr jucător de tenis de masă din București. Olimpiada Liceelor a fost locul său de joacă în ultimii 3 ani, când s-a impus de fiecare dată. În concursul fetelor, Denisa Matei a surprins pe toată lumea și a câștigat toate cele 7 partide ale turneului final!

Olimpiada Liceelor Tenis de Masa

Mihnea Bordea a căștigat fără emoții în acerst an titlul de la Olimpiada Liceelor McDonalds. Puștiul de 18 ani de la Colegiul German Goethe n-a pierdut nici un set în 2020! Visul lui Mihnea este să-i calce pe urme idiolului său Timo Boll, neamțul de 38 de ani care a câștigat în acest an pentru a 7-a oară Europe Top 16.

Mihnea-Peter Bordea, campion Olimpiada Liceelor

Denisa Matei a fost mezina concursului de fete. Chiar și așa, Denisa a reușit să câștige turneul. Aflată doar în clasa a IX-a de la Colegiul Economic Hermes, Denisa visează frumos. Idolul ei este Elizabeta Samara, jucătoarea din Constanța care a reușit să câștige 7 medalii de aur la Campionatele Europene.