A înfruntat Big 4, a jucat și cu Alcaraz și Sinner. Concluzia la care a ajuns: "Nivelul lor e mai bun, dar asta nu înseamnă că..."
Hubert Hurkacz este unul dintre puținii jucători activi care a avut șansa să se dueleze de-a lungul carierei atât cu "Big 4" - Federer, Nadal, Djokovic și Murray -, cât și cu noii lideri ai tenisului masculin, Carlos Alcaraz și Jannik Sinner. Iar concluziile sale alimentează o dezbatere aprinsă în lumea tenisului: este nivelul actual mai ridicat decât cel din "epoca de aur" a tenisului?
Sinner - Alcaraz - Wimbledon Rezumat
Sursa video: Eurosport
Declarațiile polonezului vin în contextul unei afirmații explozive făcute de John McEnroe în timpul Roland Garros 2025. Legendarul american a susținut că, la cum joacă acum, Alcaraz și Sinner ar fi favoriți împotriva lui Rafael Nadal pe zgura de la Paris - acolo unde ibericul a scris istorie cu 14 trofee.
"Ai putea construi un argument solid că ambii ar fi favoriți împotriva lui Nadal, în cea mai bună formă a lui", a spus McEnroe pentru TNT Sports. "Cred că vor ajunge la 20 sau 24 de titluri de Grand Slam? Nu, pentru că acel plafon este aproape imposibil de atins. Dar nivelul de tenis acum... este mai înalt decât oricând. E ca și cum ai spune că nimeni nu poate fi mai bun decât Michael Jordan în NBA. Ei bine, în tenis, nivelul actual e cel mai ridicat pe care l-am văzut vreodată".
CITEȘTE ȘI:
- Sinner e lider autoritar în ATP, dar are 5000 de puncte în plus de apărat faţă de Alcaraz
- Pat Cash, revoltat de tratamentul la care sunt supuşi Sinner şi Swiatek: "Faceţi-vă temele!"
Hubert Hurkacz, opinie tranșantă despre vechea și noua generație de campioni
Afirmațiile au fost imediat criticate de numeroși experți, dar Hurkacz - care i-a învins pe Federer, Nadal și Sinner de-a lungul carierei - nu le consideră exagerate: "E greu de spus cine ar câștiga dacă toți ar fi în cea mai bună formă", a spus Hurkacz pentru Tennis365, în cadrul unui eveniment Adidas organizat la Londra:
"Simt că nivelul crește cu fiecare an. Putem spune că nivelul e mai bun decât acum zece ani, dar asta nu înseamnă că Roger, Rafa, Novak și Andy n-ar fi putut ajunge și ei aici. Și ei se îmbunătățeau constant și ridicau ștacheta. Dacă ar fi activi acum, probabil că s-ar adapta și ar continua să progreseze".
În opinia lui Hurkacz, diferența nu e neapărat în talent, ci în progresul firesc al sportului. Iar Alcaraz și Sinner sunt exponenții acestei evoluții: "Ceea ce putem spune este că Jannik și Carlos joacă acum la un nivel incredibil. Este responsabilitatea noastră, a celorlalți, să muncim și să ajungem la acel standard. De aceea mă trezesc în fiecare dimineață și trag tare: pentru a mă apropia de acel nivel. Ei au ridicat foarte sus ștacheta - și asta ne obligă pe toți să visăm în continuare".
Chiar dacă a fost măcinat de accidentări și a căzut în clasament, Hurkacz rămâne ambițios și se uită cu încredere spre sezonul de hard din America de Nord: "A fost un an greu pentru mine, dar ambițiile mele rămân mari", a mărturisit el. "Încă visez să câștig toate cele patru turnee de Grand Slam. Nu e niciun secret. Toți avem momente dificile în viață, dar eu simt că nici măcar nu m-am apropiat de potențialul meu maxim. Cred că pot deveni mult mai bun".
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo
/origin-imgresizer.eurosport.com/2025/01/06/image-6342f19a-87fd-4231-8da2-cb0dd2e4ef92-68-310-310.jpeg)