Roger Federer, ocupant al locului 8 în clasamentul ATP, a revenit cu înfrângere în circuit după ce Pablo Andujar l-a învins în trei seturi la Geneva. Marele campion din Țara Cantoanelor a fost eliminat în optimile de finală de Pablo Andujar, ocupant al locului 75 ATP, cu scorul de 6-4, 4-6, 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră și 54 de minute de joc.
Ultimul meci disputat de Federer în circuit avusese loc pe 11 martie la Doha, acolo unde a fost eliminate în sferturi de Nikoloz Basilashvili. Următorul turneu la care va merge elvețianul este Roland Garros (30 mai – 13 iunie), în direct pe Eurosport și Eurosport Player, turneu pe care l-a câștigat o singură dată în carieră, în anul 2009.

Darren Cahill, dezamăgit după revenirea lui Roger Federer pe terenul de tenis

Simona Halep, dezvăluiri despre relația pe care o are cu Emma Răducanu: "Ne-am întâlnit, mi-a scris"
ACUM 7 ORE
Întrebat despre revenirea lui Roger Federer pe terenul de tenis la Geneva, Darren Cahill a părut ușor dezamăgit și a spus pentru New York Times că elvețianul "a părut ruginit": "Roger a arătat bine din punct de vedere fizic, s-a mișcat bine pentru primul meci pe zgură. A părut însă foarte ruginit împotriva unui băiat care cunoaște foarte bine jocul pe această suprafață", a spus Darren Cahill.
În acest sezon, Federer a evoluat în cadrul a două turnee: Doha (învins în sferturi de Nikoloz Basilashvili) și Geneva (depășit în optimi de Pablo Andujar). Câștigător a 20 de titluri de Grand Slam, Roger a bifat în 2021 doar trei meciuri: două înfrângeri și o victorie (cu Daniel Evans, la Doha).
Fiecare turneu ATP Masters 1000 și toate cele patru turnee de Mare Șlem sunt în direct, la cerere și fără reclame pe Eurosport Player.
Simona Halep, la egalitate cu Emma Răducanu! Americanii au publicat "clasamentul adevărului"