Sinner, în semifinale la Rotterdam, după o victorie rapidă cu Wawrinka! Medvedev l-a eliminat pe campionul en-titre

Actualizat 17/02/2023 la 23:45 GMT+2

Jannik Sinner și Daniil Medvedev s-au calificat în această seară în semifinalele turneului ATP de la Rotterdam, după ce i-au eliminat din competiție pe Stan Wawrinka, respectiv Felix Auger-Aliassime.

Pollice alto per Jannik Sinner

Jannik Sinner a obținut în această seară calificarea în semifinalele turneului ATP de la Rotterdam.
Italianul de pe locul 14 ATP l-a învins în sferturi pe Stan Wawrinka (locul 130 ATP), în două seturi, scor 6-1, 6-3, după o oră și 13 minute de joc.

Rezumatul victoriei în două seturi obținute de Sinner în fața lui Wawrinka la Rotterdam

Sinner nu i-a dat nicio șansă adversarului său, care a pierdut multe dintre game-uri fără punct sau cu doar un punct câștigat.
Pentru calificarea în finala competiției, Jannik Sinner va da peste câștigătorul din duelul Gijs Brouwer (locul 160 ATP) - Tallon Griekspoor (locul 61 ATP).

Tot astăzi, Daniil Medvedev s-a calificat în semifinalele turneului de la Rotterdam, după ce l-a învins în două seturi pe campionul en-titre, Felix Auger-Aliassime, ocupantul locului 8 ATP.
Rusul de pe locul 11 ATP a câștigat cu scorul de 6-2, 6-4, după o oră și 23 de minute de joc, urmând a da, pentru un loc în finală, peste Grigor Dimitrov, care l-a eliminat din competiție pe Alex De Minaur, scor 6-3, 3-6, 7-6 (6).