Rublev a câștigat, la Adelaide, al doilea turneu din 2020 și a doborât un record vechi de 16 ani

Actualizat 18/01/2020 la 13:26 GMT+2

Andrey Rublev (18 ATP), în vârstă de 22 de ani, a câștigat turneul ATP 250 de la Adelaide după ce l-a învins în finală pe sud-africanul Lloyd Harris (91 ATP), scor 6-3, 6-0.

Andrey Rublev

Jucătorul rus s-a impus categoric, în numai 56 de minute, și a cucerit al doilea titlu consecutiv în circuitul ATP, după cel de la Doha, din săptămâna precedentă, devenind astfel primul jucător din ultimii 16 ani care câștigă două turnee consecutive în debutul sezonului.
Andrey Rublev și-a continuat parcursul excelent și a ajuns la 8 victorii consecutive în circuitul ATP, după ce, anterior, a câștigat turneul de la Doha fără a pierde vreun set.
În urma acestei performanțe, Rublev va fi recompensat cu un cec în valoare de 91.625 de dolari și 250 de puncte ATP. De luni, el va urca pe locul 16, cea mai bună clasare din carieră până în prezent.

Barty, liderul mondial WTA, a câștigat trofeul la Adelaide

Ashleigh Barty, liderul mondial WTA, a câștigat primul turneu din 2020, sâmbătă, după ce s-a impus în finala turneului de la Adelaide, împotriva sportivei din Ucraina, Dayana Yastremska (24 WTA), scor 6-2, 7-5.
Barty s-a impus în două seturi, la capătul unui meci care a durat o oră și 25 de minute.
Pentru câștigarea turneului, Ashleigh Barty și-a asigurat un cec în valoare de 146.500 de dolari și 470 de puncte WTA. De partea cealaltă, Dayana Yastremska va încasa 78.160 de dolari și 305 puncte, urmând să urce pe locul 21 mondial de luni.
Pentru Ashleigh Barty a fost primul turneu câștigat în țara natală și al 8-lea din carieră, după cele de la Kuala Lampur, Zhuhai, Nottingham, Miami, Roland Garros, Birmingham și Turneul Campioanelor.
Toate meciurile de la Australian Open 2020 vor putea fi urmărite pe Eurosport Player, începând cu 20 ianuarie. Cele mai interesante dispute vor fi transmise în exclusivitate pe programele Eurosport și vor avea acoperire și pe eurosport.ro.
Începând cu 1 ianuarie 2020, canalele Eurosport nu mai sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia. Rămânem deschiși negocierilor fair play cu Telekom, purtate cu bună credință