Halep şi Tomljanovic s-au mai întâlnit de trei ori până în prezent, de fiecare dată impunându-se jucătoarea din Constanţa. Simona nu va avea totuși parte de un meci ușor cu australianca. Toate cele trei partide disputate anterior de cele două jucătoare s-au decis în trei seturi. Prima confruntare a avut loc în 2010, în cadrul Fed Cup. Ultimul lor meci a fost la Roland Garros 2019.

6-4, 7-5
Simona Halep câștigă primul meci de simplu al anului, arătând un tenis entuziasmant, și se califică în sferturile de finală ale competiției de la Antipozi. Sportiva noastră a învins-o în turul al doilea de la Adelaide pe Ajla Tomljanovic, scor 6-4, 7-5, la capătul unui meci care a durat o oră și 38 de minute de joc. În continuare, Simona o va întâlni pe câștigătoarea partidei dintre Sabalenka și Pera.
6-4, 6-5
Simona Halep își face serviciul din nou!
6-4, 5-5
Tomljanovic egalează la 5! Setul doi intră în prelungiri!
6-4, 5-4
Simona Halep rămâne în față! Ajla Tomljanovic va servi pentru a rămâne în meci!
6-4, 4-4
Ajla Tomljanovic își face serviciul. Următoarele game-uri vor fi cruciale în economia partidei.
6-4, 4-3
Simona continuă să joace foarte bine pe propriul serviciu și se menține în față!
6-4, 3-3
Ajla Tomljanovic își ridică nivelul de joc și egalează la 3 în manșa secundă!
6-4, 3-2
Simona reacționează bine după ce pierde două game-uri la rând și continuă să stea la conducere.
6-4, 2-2
Ajla Tomljanovic recuperează diferența din debutul manșei a doua și egalează la 2.
6-4, 2-1
Ajla Tomljanovic face rebreak-ul imediat!
6-4, 2-0
Simona Halep face break-ul și în setul al doilea!
6-4, 1-0
Simona Halep începe foarte bine la serviciu în setul al doilea!
6-4
Simona Halep câștigă primul set după 41 de minute de joc!
10:45
Darren Cahill a venit pe teren pentru on court coaching. Simona a avut mesaj pentru Teo Cercel: "Spune-i lui Teo că am obosit!"
5-4
Ajla Tomljanovic recuperează break-ul! Va servi pentru a rămâne în set.
5-3
Ajla Tomljanovic nu renunțăc la acest prim set și își mai face o dată serviciul!