Novak Djokovic a câștigat prima finală din 2023! A revenit spectaculos în duelul cu Korda la Adelaide

Bianca Dumitru

Actualizat 08/01/2023 la 18:38 GMT+2

Novak Djokovic a obținut primul titlu din 2023, câștigând finala turneului de la Adelaide. Fostul lider ATP s-a impus în 3 seturi în fața lui Sebastian Korda, ocupantul locului 33 mondial, după circa două ore de joc.

Așa a câștigat Novak Djokovic titlul de la Adelaide, primul al sezonului: 6-7, 7-6, 6-4 cu Korda

Novak Djokovic a câștigat finala turneului de la Adelaide, impunându-se în trei seturi în fața lui Sebastian Korda, 6-7 (8), 7-6 (3), 6-4, scor după 3 ore și 11 minute de joc. Sârbul și-a adjudecat cu emoții cel de-al 92-lea titlu din carieră.
Duelul a fost unul echilibrat pe tot parcursul partidei. Fostul lider ATP a cedat primul set, după aproape 75 de minute de joc, în urma unui tiebreak care a fost decis după 18 schimburi de mingi.
În setul 2, tot după tiebreak, Djokovic a reușit să trimită meciul în decisiv, reușind să revină mai ales din punct de vedere psihic în meci.
În setul 3, partida s-a menținut intensă și echilibrată, Korda luptând din răsputeri pentru a-i ține piept sârbului, care nu a mai putut fi învins. Djokovic a rămas concentrat și a reușit să câștige cu 6-4, adjudecându-și primul trofeu din acest an, în care este neînvins.
De-a lungul competiției de la Adelaide, Novak Djokovic s-a impus, fără a ceda vreun set, în fața lui Constant Lestienne (6-3, 6-2), Quentin Halys (7-6 (3), 7-6 (5)), Denis Shapovalov (6-3, 6-4) și a lui Daniil Medvedev (6-3, 6-4).
De cealaltă parte, aceasta este prima înfrângere suferită de Korda, care i-a învins în turneul de la Adelaide pe Andy Murray (6-7 (3), 3-6), Roberto Bautista-Agut (6-4, 6-4), Jannik Sinner (5-7, 1-6) și Yoshihito Nishioka (7-6 (5), 1-0).
Pentru Djokovic urmează primul turneu de Grand Slam din acest an, Australian Open, care se vede în perioada 16 - 29 ianuarie 2023 în direct pe canalele Eurosport, dar și pe aplicația Eurosport, care poate fi descărcată din App Store sau Magazin Play.