Alcaraz, record incredibil oprit în primul tur la Astana! David Goffin a pus capăt seriei spaniolului

Actualizat 04/10/2022 la 16:35 GMT+3

Carlos Alcaraz a pierdut în primul tur al turneului de simplu de la Astana, la primul meci după finala câștigată la US Open. Spaniolul avea 62 de meciuri consecutiv cu cel puțin un set câștigat, serie oprită de David Goffin.

Carlos Alcaraz (US Open)

Articol scris de Dani Morar
Carlos Alcaraz a fost eliminat surprinzător în primul tur al turneului ATP 500 de la Astana. David Goffin este cel care a reușit să se impună în fața spaniolului într-o oră și 46 de minute, în minimum de seturi.
A fost 7-5, 6-3 pentru belgian, care a pus capăt unei serii fenomenale reușite de Alcaraz. Numărul 1 ATP avea 62 de meciuri consecutive în care câștigase cel puțin un set. Ultima dată când Alcaraz pierdea fără să se impună în vreun set er în 2021, la Mastersul de la Paris. 6-4, 7-5 era scorul atunci, cu o performanță superbă reușită de jucătorul francez, care reușea să revină de la 0-5 în setul secund și să câștige 20 din ultimele 21 de puncte din acel meci.
Gurile rele au sărit direct pe tănârul din fruntea clasamentului ATP, care declarase că nu simte nicio presiune prin prisma poziției sale. Criticile au apărut imediat după partida pierdută în fața lui Goffin, iar Alcaraz a fost luat la rost pentru cele spuse după ce a devenit lider mondial.

Carlos Alcaraz a suferit în urma acestei înfrângeri și abia acum și-a dat seama de presiunea care apasă pe umerii săi datorită posturii de câștigător de Grand Slam și lider ATP.
"A fost un meci foarte greu, iar David a jucat minunat. Să revii în competiții după ce pierzi în calificări este foarte greu. El a jucat deja două meciuri pe acest teren, dar nu spun că a fost ușor pentru el. E un teren lent, iar asta face ca totul să fie complicat.
Goffin a jucat foarte agresiv și eu nu am gestionat bine presiune care era asupra mea. Trebuie să învăț din asta și trebuie să iau lucrurile bune din acest meci. Desigur, nu e rezultatul pe care mi-l doream, dar o să continui să muncesc din greu", a spus Alcaraz după meciul cu Goffin.
Carlos Alcaraz pierde așadar primul meci după finala de la US Open, iar pentru David Goffin urmează meciul cu Adrian Mannarino, jucător ce l-a învins pe Stan Wawrinka în primul tur. 1-6, 6-2, 6-3 a fost scorul meciului care s-a încheiat după doar o oră și 29 de minute.