Alcaraz sau Sinner: cine-și va încheia cariera cu mai multe reușite? Convingerea unei legende: "Merită asta și se vede!"
Finala turneului ATP de la Roma din 2025 a oferit nu doar un nou episod spectaculos în rivalitatea dintre Carlos Alcaraz și Jannik Sinner, ci și un nou prilej pentru analiza drumului celor doi spre măreție. Dacă victoria i-a revenit spaniolului, discuțiile de după meci s-au concentrat pe potențialul pe termen lung al ambilor jucători.
Roland Garros 2025 începe pe 25 mai și va fi în exclusivitate în România pe Eurosport și Max
Sursa video: Eurosport
În centrul acestor dezbateri s-a aflat o voce cu greutate: Adriano Panatta, fost mare jucător italian și câștigător al Roland Garros în 1976. Într-un interviu pentru Corriere della Sera, Panatta a declarat că este "în continuare convins că Sinner va câștiga mai mult decât Alcaraz în carieră", explicând că "este mai constant, în timp ce spaniolul pare să dea tot ce are mai bun doar împotriva italianului".
Deși îl admiră pe Alcaraz pentru nivelul spectaculos de joc pe care îl poate atinge, fostul campion italian consideră că Sinner este mai echilibrat din punct de vedere mental și fizic: "Nu există îndoială că, atunci când Alcaraz reușește să combine tot ce e mai bun din jocul său, nivelul pe care îl atinge este printre cele mai înalte din circuit".
CITEȘTE ȘI:
- Djokovic a explicat ce a dus la ruperea colaborării cu Andy Murray: "Am încercat, dar nu a mers!"
- Sinner i-a găsit înlocuitor lui Darren Cahill! Super-lovitura anunțată înainte de Roland Garros
Sinner, favoritul lui Panatta în cursa permanentă cu Alcaraz
Cu toate acestea, Panatta susține că tocmai constanța îl va ajuta pe Sinner să construiască o carieră mai solidă în timp. Analizând finala de la Roma, Panatta a remarcat că: "Alcaraz a jucat un meci cu adevărat grozav, extrem de precis", dar a ținut să sublinieze și meritele compatriotului său: "Bravo și lui Sinner, care a ținut aproape cât a putut".
Panatta este de părere că, în ciuda înfrângerii, Sinner a demonstrat încă o dată de ce este liderul clasamentului mondial: "Le-a reamintit tuturor de ce e numărul unu". Totodată, fostul jucător a sugerat că rezultatul ar fi putut fi diferit dacă Sinner nu ar fi fost suspendat: "Mă întreb cum ar fi arătat finala dacă Jannik ar fi avut continuitate, fără acea pauză de trei luni, care a fost atât de nedreaptă". Privind spre viitor, Panatta se arată optimist: "Sunt convins că tranziția se va produce curând, pentru că Jannik merită asta și se vede".
Roland Garros 2025 se desfășoară în perioada 25 mai - 8 iunie și se vede în direct și în exclusivitate pe Eurosport și în aplicația Max.
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo
/origin-imgresizer.eurosport.com/2025/01/06/image-6342f19a-87fd-4231-8da2-cb0dd2e4ef92-68-310-310.jpeg)