Ana Bogdan, campioană la Parma, după ce a bătut în finală favorita 1. Pe ce loc urcă în clasamentul WTA

Publicat 23/09/2023 la 18:02 GMT+3

Ana Bogdan a câștigat turneul WTA 125 de la Parma (Italia), dotat cu premii totale de 100.000 de euro, după ce a trecut în finală de Karolina Schmiedlova, principala favorită a competiției (locul 58 WTA), scor 7-5, 6-1.

Ana Bogdan

Săptămână de vis pentru Ana Bogdan, care, după ce a fost eliminată prematur la București, s-a adunat și a etalat un tenis excelent în această săptămână.
Semifinalistă anul trecut la Parma, Ana Bogdan a reușit de această dată să câștige trofeul, după o finală fără istoric. Sportiva noastră s-a desprins încă din start, reușind să facă breakul în primul game al partidei și, deși adversara a egalat la 3, pe final de set unu sinăianca a fost cea care și-a gestionat mai bine emoțiile.
Setul secund a debutat similar, jucătoarea de 30 de ani reușind breakul pentru 2-1, doar că de această dată nu și-a mai cedat serviciul, desprinzându-se ulterior la 4-1, un scor de la care nu îi mai putea scăpa victoria. S-a terminat 7-5, 6-1 pentru româncă, la capătul unui duel care a durat o oră și 53 de minute.

2023 de vis pentru Ana Bogdan

2023 a fost un an excelent pentru Ana Bogdan, ea câștigând pentru prima oară în carieră două turnee Challenger (după ce s-a impus în iulie, la Iași, a "recidivat" la Parma). Totodată, sinăianca a reușit pentru prima oară în carieră în acest sezon să ajungă în turul 3 la un turneu de WTA 1000 (Dubai), dar și o calificare în premieră în turul 3 de la Wimbledon.
Cu punctele acumulate la competiția din Italia, sportiva din Sinaia va urca până pe locul 61 WTA. Ea o va depăși pe Irina Begu și va deveni a doua rachetă a României, după Sorana Cîrstea (26 WTA).
Schmiedlova avea 3-1 în meciurile directe cu Bogdan, ultimul duel având loc chiar la Parma, anul trecut, când românca a câştigat cu 6-2, 3-6, 6-3, în optimile de finală.