Ana Bogdan, a 93-a jucătoare a lumii, a fost eliminată încă din turul 1 la Roland Garros, de către favorita numărul 15, Victoria Azarenka, cu scorul de 7-6 (7), (1) 6-7, 2-6 la capătul unui meci care a durat trei ore de joc, fiind de asemenea întrerupt de ploaie.
Ana Bogdan a avut parte de un start lent de partidă în fața Victoriei Azarenka. Sportiva din Belarus s-a distanțat în primul set la 4-1, însă Ana a rămas fermă pe poziții și a revenit spectaculos în manșa inaugurală, manșă care s-a decis în tie-break. Ana a returnat excelent și a salvat două mingi de set pentru a se impune cu scorul de 9-7 în tie-break.

Setul secund a fost de asemenea echilibrat și foarte disputat. La fel ca în manșa de debut, și setul 2 a intrat în prelungiri, acolo unde Ana Bogdan a cedat la 1 în tie-break. Deși a servit pentru meci în manșa a doua, Azarenka a reușit să trimită meciul în decisiv și să se impună.
Cel mai bun rezultat al Vicăi Azarenka la Roland Garros a fost atins în 2013, atunci când bielorusa a ajuns până în semifinale. Tot azi va debuta la Roland Garros și Irina Begu, care o va întâlni, în direct pe Eurosport 2, pe italianca Jasmine Paolini.
Grand Slam-ul de la Roland Garros, al doilea al sezonului, este programat între 22 mai - 5 iunie și va putea fi urmărit în direct pe Eurosport și Eurosport Player.
Wimbledon
Ana Bogdan, victorie rapidă în primul tur la Wimbledon! A pierdut doar 4 game-uri cu Yastremska
28/06/2022 LA 15:11