Ana Bogdan (105 WTA) a fost eliminată în sferturile de finală ale turneului WTA 125K de la Limoges (Franța), vineri, după ce a fost învinsă de rusoaica Ekaterina Alexandrova (42 WTA). În urma parcursului din decembrie, românca va reveni în top 100 WTA.
Ana Bogdan a cedat contra principalei favorite a întrecerii, rusoaica Ekaterina Alexandrova (42 WTA), scor 4-6, 2-6. Partida s-a încheait după o oră și 10 minute.Înaintea acestei partide, Bogdan avea șapte victorii consecutive. Tenismena din Sinaia și-a adjudecat, sâmbătă, turneul ITF din Dubai, iar la Limoges a înregistrat alte două victorii.

Ana Bogdan revine în Top 100 WTA

Transylvania Open
Emma Răducanu, prima reacție după victoria cu Ana Bogdan la Cluj: "Nu sunt un produs finit!"
28/10/2021 LA 14:27
Ana Bogdan va acumula 29 de puncte pentru performanța de la Limoges și va reveni în top 100 WTA. În ierarhia actualizată în timp real, ea ocupă locul 98, cu 684 de puncte. Cea mai bună clasare a româncei a fost poziția 59, atinsă în iunie 2018. Datorită parcursului foarte bun din luna decembrie, Ana Bogdan se află pe primul loc în clasamentul pentru Turneul Campioanelor 2020, cu 229 de puncte.
Mediafax
Emma Răducanu, victorie muncită cu Ana Bogdan la Cluj! Britanica e în sferturi la Transylvania Open
28/10/2021 LA 14:08
Britanicii, îngrijorați de apropierea Emmei Răducanu de România: "Au luat-o sub aripa lor!"
28/10/2021 LA 10:37