Ana Bogdan s-a calificat în finala turneului de la Iași. Victorie muncită cu ASTAKHOVA

Andrei Nicolae

Publicat 06/08/2022 la 15:25 GMT+3

Ana Bogdan a învins-o pe tenismena din Rusia în două seturi, scor 7-6, 6-4, iar românca va lupta pentru trofeul de la Iași cu învingătoarea dintre Panna Udvardy și Maja Chwalinska.

Ana Bogdan

Jucătoarea clasată pe locul 75 WTA a început foarte bine partida cu Astakhova și a reușit break-ul chiar în primul game al meciului. Ana Bogdan și-a pierdut serviciul la rândul ei la 2-1, iar situația a fost egalată rapid de rusoaică.
Românca și-a pierdut din nou serviciul, iar setul se îndrepta spre Astakhova, care a avut 5-2. Ana Bogdan nu a renunțat și a reușit rebreak-ul la 5-3, după care a egalat numărul de game-uri la cinci. Jucătoarea de 29 de ani a salvat o minge de set la 5-4, după care a făcut break-ul și a întors situația în favoarea sa.
Rusoaica a făcut rebreak-ul și a dus setul în tie-break, unde românca s-a impus cu 7-5. În setul al doilea cele două jucătoare au fost mult mai atente la serviciu și nu și-au mai permis să facă break-uri atât de ușor.
La 3-2 pentru românca, Ana Bogdan a reușit break-ul, însă Astakhova a egalat repede situația din nou. Românca a reușit în cele din urmă să se desprindă de adversara ei la 5-4, când rusoaica a servit pentru a rămâne în meci, însă și-a pierdut serviciul. Ana Bogdan a reușit astfel să se califice în finala de pe zgura de la Iași după două seturi disputate.
Ana Bogdan se va lupta pentru trofeul Challenger de la Iași cu Panna Udvardy sau Maja Chwalinska.