Ana Bogdan (122) s-a calificat, vineri, în finala turneului ITF din Dubai, dotat cu premii totale în valoare de 100.000 de dolari, după ce a învins-o pe sportiva belgiană Greet Minnen, scor 4-6, 6-3, 6-2. Partida din semifinale s-a încheiat după două ore și patru minute.
În finală, Ana Bogdan o va întâlni pe ucraineanca Daria Snigur (328 WTA), cea care a trecut în penultimul act de principala favorită, franțuzoaica Kristina Mladenovic (38 WTA), scor 6-3, 7-6 (6). Partida este programată sâmbătă, la o oră care urmează să fie stabilită de către organizatori. Cele două jucătoare nu s-au mai întâlnit până în prezent în circuitul feminin de tenis.

Ana Bogdan, în finala turneului de la Dubai

Roland Garros
"A fost un moment nepotrivit!" Ce planuri are Ana Bogdan după eliminarea de la Roland Garros
IERI LA 16:36
În drum său spre finală, Ana Bogdan le-a mai învins pe Dalma Galfi (263 WTA), Viktoria Kuzmova (52 WTA) și Katarzyna Kawa (127 WTA).Mulțumită calificării în ultimul act, Ana Bogdan și-a asigurat un salt de 11 poziții în clasamentul WTA, aflându-se acum pe locul 11p, cu 597 de puncte.
În clasamentul pentru Turneul Campioanelor, Ana Bogdan a urcat 24 de locuri și se află pe poziția a cincea, cu 140 de puncte. Finala turneului de la Dubai se va disputa sâmbătă.
Bogdan, eliminată de Azarenka în turul 1 la Roland Garros! Românca a servit pentru meci în setul 2
23/05/2022 LA 14:22