Ana Bogdan s-a calificat în turul secund al calificărilor la Madrid! Jaqueline Cristian, eliminată

Publicat 27/04/2021 la 14:52 GMT+3

Ana Bogdan a obținut marți calificarea în turul doi al calificărilor la turneul de 1000 de puncte de la Madrid. Sportiva noastră a avut parte de un meci extrem de dificil în turul inaugural, care a durat două ore de joc.

Ana Bogdan

Clasată pe locul 102 WTA, Ana Bogdan s-a calificat marți în turul secund pe tabloul calificărilor de la turneul de tenis feminin WTA 1000 de la Madrid, patronat de Ion Țiriac. În aceeași fază a competiției, Jaquelin Cristian (147 WTA) a fost eliminată din cadrul turneului. Pe de altă parte, Simona Halep și Sorana Cîrstea și-au aflat azi adversarele pe tabloul principal.
Ana Bogdan (102 WTA) a reușit marți să treacă în turul doi al calificărilor la turneul de tenis feminin de la Madrid, învingând-o pe jucătoarea cehă Katerina Siniakova (67 WTA), în două seturi, 7-6 (7), 7-5, în două ore de joc. Deși procentajul la primul serviciu a fost mai scăzut decât al adversarei, Ana Bogdan a punctat exact atunci când a fost mai mare nevoie.

Ana Bogdan, la o victorie distanță de tabloul principal la Madrid

Ana Bogdan va juca în turul doi, pentru accederea pe tabloul principal al turneului, cu câștigătoarea meciului dintre Oceane Dodin (107 WTA, Franța) și Nao Hibino (82 WTA, Japonia). Tot în primul tur al calificărilor de la Madrid, Jaquelin Cristian (147 WTA) a ratat trecerea în turul 2, după ce a fost învinsă, în 3 seturi, de taivaneza Su-Wei Hsieh (65 WTA), scor 6-1, 7-6 (6), 6-0.
Pe tabloul calificărilor se mai află și Irina Begu (74 WTA), care o va întâlni, tot marți, după ora 15.40, pe jucătoarea rusă Anna Kalinskaya (104 WTA). Mutua Madrid Open are loc în perioada 29 aprilie - 8 mai. Este turneu de 1000 de puncte și se dispută pe zgură. Ultima campioană (n.r. din 2019) este Kiki Bertens, ea trecând în finală de Simona Halep (6-4, 6-4). Jucătoarea noastră a câștigat trofeul la Caja Magica în două rânduri: 2016 și 2017.
Fiecare turneu ATP Masters 1000 și toate cele patru turnee de Mare Șlem sunt în direct, la cerere și fără reclame pe Eurosport Player.