Ana Bogdan și Irina Begu, victorii frumoase la Philip Island

Ion Alexandru

Publicat 13/02/2021 la 11:18 GMT+2

Eliminate de la Australian Open, Ana Bogdan și Irina Begu au rămas la Melbourne pentru un turneu puternic pe hard. Ana a trecut după un meci lung de Sevastova din Letonia, în timp ce Begu s-a impus în 2 seturi în fața jucătoarei din Argentina, Podorska.

Ana Bogdan

Ana Bogdan (numărul 96 WTA) a debutat cu un succes în 3 seturi la Phillip Island. Sevastova, numărul 53 mondial și favorită 14 la acest turneu, a câștugat primul set cu 6-4. Ana a revenit spectaculos cu un dublu 6-3 și va juca în turul următor cu învingătoarea din meciul Mc Hale - Diyas.
Irina Begu (numărul 74 WTA) a avut un meci de doar 2 seturi în primul tur, dar a stat pe teren peste 2 ore și 20 de minute. 6-3, 6-3 a fost scorul victoriei obținute de Irinna în fața unei adversare cu evoluții foarte bune în 2020, Nadia Podoroska (numărul 45 mondial).
Irina Begu: Sursă: Jimmie48 Photography

Phillip Island | Sofia Kenin și Bianca Andreescu, principale favorite

Două dintre cele mai bune jucătoare din lume sunt favoritele principale la turneul de la Melbourne care se desfășoară în paralel cu Australian Open. Eliminate prematur din primul turneu de Grand Slam al anului, Kenin și Andreescu speră să-și revină la Phillip Island.
Pe lângă Ana Bogdan și Irina Begu, România mai are o reprezentantă, Patricia Țig este deja calificată în turul 2.