Ana Bogdan, victorie mare la Marbella! A învins-o pe fosta ocupantă a locului 19 WTA și e în optimi

Irina Aldea

Publicat 29/03/2022 la 21:16 GMT+3

Ana Bogdan a obținut marți seară o victorie mare la turneul de la Marbella, acolo unde a învins-o pe fosta ocupantă a locului 19 WTA, Donna Vekic.

Ana Bogdan

După trei înfrângeri consecutive, Ana Bogdan a revenit în forță pe terenul de tenis. Sportiva noastră, aflată acum pe locul 95 WTA, s-a impus în primul tur al turneului de categorie "WTA 125" de la Marbella după ce a învins-o pe Donna Vekic, acum pe locul 110 WTA, cu scorul de 6-1, 6-0, după doar 57 de minute de joc.
În continuare, în optimile de finală, Ana Bogdan se va duela cu favorita numărul 8, Anna Karolina Schmiedlova (92 WTA). Pentru calificarea în optimile de finală la turneul de la Marbella, Ana Bogdan și-a asigurat un premiu în valoare de 1.936 de euro şi 15 puncte în ierarhia WTA.

Victoria cu Donna Vekic a fost fulgerătoare, semn că Ana Bogdan e dispusă la efort, iar trecerea de la hard la zgură îi este benefică sportivei noastre. Croata Donna Vekic a ajuns cel mai departe în sferturile de finală la turneele de Grand Slam, în 2019 la US Open. În clasamentul WTA, Vekic a ajuns cel mai sus în noiembrie 2019, atunci când a atins locul 19 WTA.
Aceasta a fost cea de-a treia întâlnire directă dintre Ana Bogdan și Donna Vekic. Sportiva noastră conduce cu 2-1. Ele s-au mai confruntat în 2017, atunci când Vekic s-a impus la Miami, pe hard, și în 2018, când Ana Bogdan a obținut victoria pe hard la Cincinnati.