Anul ciudat al lui Medvedev: "renaşterea" unui tenismen care se aunţa din 2019 dominant

Publicat 23/11/2020 la 17:18 GMT+2

Daniil Medvedev a cucerit ieri titlul la Turneul Campionilor și își confirmă parcursul bun din a doua parte a sezonului. Rusul a cunoscut două perioade diferite din punct de vedere al formei, în 2020.

Daniil Medvedev

articol scris de Alex Ivan
După un 2019 fantastic, în care a cucerit două titluri de Masters și a fost la un pas să câștige finala de la US Open împotriva lui Rafael Nadal, Medvedev era văzut de mulți specialiști drept singurul capabil să pună capăt hegemoniei "Nadal-Djokovic". Rusul a început ulterior sezonul din 2020 într-o manieră mult sub aşteptări. Acesta a înregistrat o serie de rezultate sub valoarea sa, fiind eliminat încă din turul al 4-lea la Australian Open. Totul a culminat cu eşecul din primul tur de la Roland Garros. În plus, Medvedev a intrat în conflict cu cel mai bun prieten din circuitul de tenis, Diego Schwartzman, și a ajuns să încheie toate socotelile cu argentinianul de 28 de ani. Cu toate acestea, tenismenul rus a terminat în stli de mare campion acest an complicat: nu a cedat vreun set în grupele de la Turneul Campionilor și i-a învins pe Djokovic, Nadal și Thiem în drumul către trofeul de la Londra.

Jumătate de an dificil pentru Medvedev

Până la semifinala de la New York, disputată în septembrie tot în fața lui Dominic Thiem, Medvedev nu a reușit să treacă de faza sferturilor la niciun turneu major la care a luat startul. Acesta a fost eliminat la Australian Open din turul al 4-lea, de către Stan Wawrinka, locul 15 în circuitul ATP. A părăsit turneele de la Rotterdam și Marseille din primul tur, respectiv, sferturi de finală, dupa înfrângeri suferite în fața lui Vasek Pospisil și Gilles Simon. De asemenea, a fost eliminat și de la Masterul de la Cincinnati tot în faza sferturilor, de către Roberto Bautista Agut.
După Cincinnati, Medvedev a disputat semifinalele la US Open, însă a fost învins de către Dominic Thiem 2-6, 6-7, 6-7, iar austriacul a reușit să-și adjudece trofeul în finala cu Alexander Zverev. Au urmat ulterior alte patru turnee unde Mevedev a dezamăgit: turul întâi la Hamburg și Roland Garros - înfrângeri cu Ugo Humbert și Marton Fucsovics-, și turul doi la Sankt Petersburg - eșec în fața lui Reilly Opelka -, şi sferturi la Viena - înfrângere cu Kevin Anderson.
Daniil Medvedev et Diego Schwartzman lors de l'ATP Cup.

Conflictul Medvedev - Schwartzman

Medvedev și Schwartzman erau buni prieteni până să se dueleze în sferturile de la ATP Cup la începutul acestui an. În timpul partidei, rusul a apelat la mai multe trucuri pentru a-l enerva pe adversar, și chiar a fost sancționat cu un "code violation" de către arbitru. Schwartzman, care a pierdut acea dispută, s-a arătat total dezamăgit de atitudinea fostului său prieten: "Am fost foarte buni prieteni până la ATP Cup, dar după aceea am spus că nu voi mai vorbi niciodata cu el și așa se întâmpla", a declarat atunci argentinianul pentru ESPN.
De cealaltă parte, Medvedev a considerat că abordarea sa în acea partidă a fost una complet regulamentară și morală. Ba chiar mai mult, rusul susține că a apreciat jocul adeversarului: "Am aplaudat câteva dintre loviturile lui Schwartzman. Înțeleg de ce a fost nervos pe mine, dar e problema lui. În opinia mea, nu există nicio problemă", a afirmat Medvedev. De la acel incident, din păcate cei doi tenismeni au încheiat orice relație de prietenie.

Medvedev, final remarcabil de sezon

Rusul a încheiat într-o manieră încântătoare acest sezon în care nu reușise decât o calificare în semifinalele de la US Open. După turneul de la Viena, Medvedev și a adjudecat titlurile de campion la Masterul de la Paris și, cel mai recent, la Turneul Campionilor.
La Paris, rusul de 24 de ani s-a impus cu 5-7, 6-4, 6-1 în fața lui Alexander Zverev, la prima finală disputată în 2020. A fost al treilea titlu de Masters cucerit de Medvedev în cariera sa, iar traseul nu a fost tocmai uşor: i-a depăşit pe Kevin Anderson, Alex de Minaur, Diego Schwartzman și Milos Raonic în drumul spre ultimul act. La finalul disputei cu Zverev, acesta s-a arătat mulțumit că a pus capăt perioadei nefaste.
"Înaintea turneului nu eram în cea mai bună formă a mea. Nu disputasem nicio finală în acest an și mă plângeam soției mele că nu sunt la nivelul necesar. A fost un motiv de ușurare pentru mine", a afirmat rusul după finala din capitala Franţei.
La Turneul Campionilor, Medvedev a prestat cel mai bun joc din acest an. Nu a cedat niciun set în meciurile din grupe, împotriva lui Zverev (6-3, 6-4), Djokovic (6-3, 6-3) și Schwartzman (6-3, 6-3). În drumul spre trofeu i-a învins în semifinale pe Rafael Nadal (3-6, 7-6, 6-3) și Dominic Thiem (4-6, 7-6, 6-4). Acesta a devenit primul jucător din istorie care îi învinge pe toți ocupanții podiumului din circuitul ATP pentru a-s adjudeca titlul la un turneu.
Iar, în acest moment, viitorul sună bine pentru rus, mulţi specialiştii că în 2021 Djokovic şi Medvedev vor avea doi rivali extrem de puternici în cursa spre noi Grand Slamuri: Medvedev şi Thiem.