Grigor Dimitrov a reușit cea mai mare surpriză de până acum la Erste Bank Open, eliminându-l joi seară, în optimi, pe al treilea favorit al tabloului, grecul Stefanos Tsitsipas, scor 6-7(5), 6-4, 6-3. "Grisha" a întors soarta partidei după ce în tie-break-ul primului set s-a poticnit la 5-0, pierzând următoarele șapte puncte. Primul set a stat sub semnul echilibrului, însă Dimitrov a reușit în cele din urmă să preia controlul schimburilor de mingi și să își impună ritmul, cu execuții superbe, speculând geometria terenului de manieră impresionantă.
Pe locul 20 în clasamentul ATP, Dimitrov și-a asigurat astfel un loc pe tabloul sferturilor de finală, acolo unde îl va înfrunta pe britanicul Daniel Evans, învingător cu 7-5, 6-3 în fața ocupantului locului 153 ATP, Jurij Rodionov. Austriacul în vârstă de 21 de ani avusese avantaj de un break în ambele seturi în fața numărului 33 ATP, însă Evans a răspuns prompt, asigurându-și victoria în minimum de seturi.
  • Precedenta victorie a lui Grigor Dimitrov în fața unui jucător din Top 10 ATP se consemnase anul trecut, în Masters-ul de la Paris, tot în faza optimilor, în fața lui Dominic Thiem. Bulgarul a pierdut următoarele trei partide cu adversari din Top 10, la Djokovic, Nadal și Tsitsipas (Roland Garros 2020).
ATP ia atitudine în scandalul momentului! Decizia luată după pauzele lungi ale lui Tsitsipas
ACUM 3 ORE

Rezultate ATP 500 Viena: Thiem, impresionant în fața lui Garin

Dominic Thiem a impresionat printr-o victorie clară în faza optimilor de finală. Deținătorul trofeului l-a învins cu 6-3, 6-2 pe Christian Garin, cedând doar 10 puncte pe propriul serviciu de-a lungul celor 65 de minute de joc. 14 lovituri câștigătoare l-au propulsat pe campionul de la US Open spre un super-duel în sferturi cu rusul Andrey Rublev, favorit 5 al tabloului de la Viena, care a beneficiat în optimi de abandonul tânărului italian Jannik Sinner (din cauza unei accidentări la picior).
De menționat și faptul că rusul Daniil Medvedev a reușit pentru prima dată după US Open 2020 să lege victorii la un turneu, trecând la Viena mai întâi de Jason Jung și apoi de Vasek Pospisil.

• Dimitrov - Tsitsipas (#3) 6-7(5), 6-4, 6-3

Tabloul sferturilor de finală în turneul de la Viena, transmis pe Eurosport și Eurosport Player:

• Novak Djokovic (#1) - Lorenzo Sonego (LL)
  • Grigor Dimitrov - Daniel Evans
  • Kevin Anderson - Daniil Medvedev (#4)
  • Andrey Rublev (#5) - Dominic Thiem (#2)
"A meritat pe deplin să câștige trofeul!" Ce a spus Thiem despre finala masculină de la US Open
13/09/2021 LA 05:05
US Open
Dominic Thiem, victorie în premieră la US Open 2020 după ce a fost condus cu 0-2 în finală de Zverev
09/09/2021 LA 18:11