ATP Cup | Rusia, a doua semifinalistă, după ce a trecut de Argentina

Actualizat 09/01/2020 la 14:16 GMT+2

Rusia s-a calificat în semifinalele turneului ATP Cup din Australia după ce a trecut de Argentina.

MEdvedev

Karen Khachanov s-a impus în primul meci al întâlnirii dintre Argentina și Rusia. Tenismenul rus în vârstă de 23 de ani a avut nevoie de o oră și 41 de minute de joc pentru a câștiga partida cu Guido Pella, scor 6-2, 7-6. Khachanov a reușit șapte ași și a comis o dublă greșeală. Pella, pe de altă parte, a reușit trei ași, însă a comis patru duble greșeli. Din cele șase puncte de break avute, Pella a convertit una singură. Khachanov, la capătul opus, a convertit trei din cinci mingi de break.
În al doilea meci al zilei, Daniil Medvedev a avut o misiunea dificilă în partida cu Diego Schwartzman, însă s-a impus până la urmă cu scorul de 6-4, 4-6, 6-3. Rusul a câștigat primul set cu 6-4, însă manșa a doua i-a revenit argentinianului, scor 6-4, după o oră. Setul treia fost echilibrat, însă Medvedev a reușit break-ul la 4-3, iar apoi a servit cu succes pentru meci.

Rusia și Australia, primele echipe calificate în semifinale la ATP Cup

În continuare, Rusia se va lupta pentru un loc în finala cu învingătoarea dintre Serbia și Canada. Vineri, în aceeași fază a competiției, au loc confruntările Serbia-Canada și Spania-Belgia.Prima echipă calificată în semifinalele ATP Cup a fost Australia, care a trecut la mare luptă de Marea Britanie, scor 2-1.
După 1-1 în urma partidelor de simplu, Alex De Minaur și Nick Kyrgios au învins dramatic, în super-tie-break, perechea formată din Jamie Murray și Joe Salisbury, scor 3-6, 6-3, 18-16. Australienii au salvat patru mingi de meci și s-au calificat în semifinalele ATP Cup, după un meci care a durat o oră și 35 de minute.
Începând cu 1 ianuarie 2020, canalele Eurosport nu mai sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, din cauza refuzului Telekom de a continua parteneriatul cu noi. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.