Andrey Rublev își continuă forma excelentă și s-a calificat în semifinalele turneului de la Dubai, după o victorie în 2 seturi în fața maghiarului Marton Fucsovics. Prima manșă a fost echilibrată și se părea că se va ajunge la tie-break, dar Rublev a făcut break-ul la 6-5 și a preluat conducerea. Fucsovics a acuzat pierderea primului set și nu și-a revenit, pierzându-l categoric pe cel de-al 2-lea cu 6-2.

ATP Dubai | Andrey Rublev l-a învins în 2 seturi pe Marton Fucsovics

Pentru un loc în ultimul act, Rublev va trebui să treacă de conaționalul său, Aslan Karatsev, care l-a învins astăzi în 3 seturi pe tânărul Jannik Sinner. Aceasta va fi prima întâlnire directă dintre cei doi ruși.
Nadal-Alcaraz, meciul special al zilei, la Madrid. Povestea puștiului care îi calcă pe urme lui Rafa
05/05/2021 LA 08:17

Loyd Harris a produs încă o surpriză la Dubai

În cealaltă semifinală se vor înfrunta Dennis Shapovalov și Loyd Harris. Canadianul a trecut de Jeremy Chardy în primul sfert de finală, scor 7-5/6-4, iar sud-africanul a produs încă o surpriză după eliminarea lui Dominic Thiem. Harris a trecut astăzi în 3 seturi, scor 6-1/3-6/6-3, de Kei Nishikori, niponul arătând că este departe de forma care l-a consacrat.

ATP Dubai | Rezumatul partidei dintre Lloyd Harris și Kei Nishikori

Și pentru Harris și Shapovalov va fi prima confruntare directă. Canadianul este favorit pe hârtie, el nepierzând set până acum în turneu, dar Harris a arătat un nivel extraordinar, chiar dacă este un jucător venit din calificări.
Programul semifinalelor de la Dubai
  • Loyd Harris-Dennis Shapovalov, ora 15:00
  • Andrey Rublev-Aslan Karatsev, ora 17:00
Ambele partide vor fi transmise în direct și în exclusivitate pe Eurosport și Eurosport Player.
Finală de vis la Barcelona: Nadal a jucat impresionant și îl întâlnește în finală pe Tsitsipas
24/04/2021 LA 15:49
ATP Barcelona
Rafael Nadal e în sferturi la Barcelona, după ce l-a învins în trei seturi pe Kei Nishikori
22/04/2021 LA 16:41