Jucătorul de tenis Jannik Sinner (95 ATP) a câștigat finala Next Gen Finals, după ce l-a învins, cu scorul de 4-2, 4-1, 4-2, pe Alex De Minaur. Partida a durat o oră și șase minute de joc. La Milano, Sinner i-a învins pe Tiafoe, Ymer, Kecmanovic și De Minaur, singura înfrângere încasată fiind în ultimul meci din grupe, în fața lui Ugo Humbert.
În primul set al finale de la Milano, Sinner a reușit un break în fața lui De Minaur, închizând cu scorul de 4-2. În setul secund, De Minaur a avut, din nou, un serviciu pierdut, permițându-i lui Sinner să se impună. În setul decisiv, la 1-1 la game-uri, Sinner a reușit un serviciu și a profitat de acest avantaj, câștigând partida după aproximativ o oră și 5 minute de joc.
În semifinale, Jannik Sinner l-a învins pe Miomir Kecmanovic (60 ATP), cu scorul de 2-4, 4-1, 4-2, 4-2. În urma triumfului imresionant al italianului, el va încasa un premiu în valoare de 372.000 de dolari.
US Open
LIVE LBOG US Open | Djokovic, victorie superbă în sferturi cu Berrettini
08/09/2021 LA 16:57
US Open
Lloyd Harris l-a eliminat pe Reilly Opelka și a ajuns în premieră în sferturi la US Open
06/09/2021 LA 20:40
US Open
Zverev s-a calificat în sferturile de finală ale US Open după o victorie în 3 seturi cu Sinner
06/09/2021 LA 18:52