După ce Novak Djokovic a trecut în 2 seturi de Jannik Sinner, Rafa Nadal a debutat și el cu o victorie în minimum de seturi la Monte Carlo. "El Matador" nu a zăbovit prea mult pe teren în fața lui Federico Delbonis, pe care l-a învins cu 6-1/6-2, la capătul a o oră și 23 minute de joc.
Singurul moment de sincopă în jocul ibericului a fost în setul setul secund, când după ce s-a distanțat la 3-0, a cedat 2 game-uri consecutive. Ulterior, Rafa și-a ridicat din nou nivelul și nu a mai pierdut niciun game până la final.

ATP Monte Carlo | Rezumatul meciului dintre Rafael Nadal și Federico Delbonis

Australian Open
Toni Nadal, veste mare pentru fanii lui Rafa, înainte de Australian Open 2022: "Va fi pregătit!"
28/11/2021 LA 20:48

ATP Monte Carlo | Rafa Nadal-Grigor Dimitrov, capul de afiș din optimi

În optimile de finală, Nadal va avea un meci mult mai dificil, adversar urmând a-i fi Grigor Dimitrov. Bulgarul a trecut de francezii Adrian Mannarino și Jeremy Chardy în primele 2 tururi, fără să piardă set, astfel că se anunță un meci foarte disputat mâine între el și Nadal.
În istoria confruntărilor directe, cei doi s-au întâlnit de 14 ori, Dimitrov având o singură victorie. Pe zgură, Nadal a câștigat toate cele 5 dueluri cu Dimitrov, 3 dintre ele chiar la Monte Carlo (2013, 2018,2019).
Mastersul de la Monte Carlo este unul dintre turneele preferate ale lui Nadal. Ibericul a cucerit de 11 ori trofeul în Principat, a mai pierdut o finală și are 76 de meciuri câștigate, recorduri absolute în istoria turneului. De asemenea, între 2005 și 2012, Rafa a câștigat de 8 ori consecutiv, adunând 40 de victorii la rând, niciun alt jucător din lume neavând o asemenea performanță la acest turneu.
Rezultatele de azi de la Monte Carlo (turneu transmis în direct pe Eurosport 2 și Eurosport Player)