Zverev, dezvăluiri inedite despre începutul carierei sale: "Doi români erau mult mai buni decât mine"
Alexander Zverev, unul dintre cei mai buni tenismeni ai generației sale, a făcut în această săptămână mai multe dezvăluiri, în cadrul unui interviu acordat presei din Germania. Printre altele, campionul de la Roland Garros 2026 a mărturisit că, în perioada junioratului, nu era un jucător prea bun, Andrey Rublev și alți doi români fiind "mult mai buni" decât el.
Alexander Zverev
Credit imagine: Getty Images
Alexander Zverev se pregătește pentru debutul în cadrul Masters-ului de la Montreal, unde este cap de serie nr. 1, în absența liderului mondial Jannik Sinner.
Germanul de pe locul 2 ATP va începe competiția în turul 2, unde va juca împotriva învingătorului din partida Lorenzo Sonego (locul 80 ATP) - Tallon Griekspoor (locul 67 ATP), programată luni după-amiază.
Înainte de startul turneului din Canada, Zverev i-a oferit un interviu prezentatorului german Jens Knossalla, căruia i-a făcut mai multe dezvăluiri. Printre altele, campionul de la Roland Garros 2026 a mărturisit că în perioada junioratului era eclipsat de alți jucători din generația sa.
Alexander Zverev l-a nominalizat în special pe Andrey Rublev, dar a menționat că a fost vorba și despre doi români și alți câțiva ruși care erau "mult mai buni" decât el.
"La 12 ani, începi să joci primele tale turnee europene pentru a te testa împotriva celor mai buni din Europa. Acolo, nu am fost întotdeauna cel mai bun. Au fost și alții, de exemplu, Andrey Rublev, care joacă și astăzi. El a fost mult mai bun decât mine.
Au fost și doi români care au fost mult mai buni decât mine, precum și mai mulți ruși. Am fost întotdeauna al șaselea, al șaptelea sau al optulea în grupa mea de vârstă în Europa, niciodată primul. Până la o anumită vârstă, nu am luat tenisul foarte în serios.
Apoi, pe la 15 sau 16 ani, am avut un puseu de creștere uriaș. Și la 16 ani, am devenit numărul 1 mondial la categoria sub 18 ani. Atunci mi-am dat seama că pot deveni un jucător bun de tenis", a declarat Alexander Zverev, citat de We Love Tennis.
Germanul și-a ales adversarul preferat dintre Alcaraz și Sinner
Germanul a fost întrebat și pe cine îl preferă ca adversar dintre Carlos Alcaraz și Jannik Sinner și, fără să stea prea mult pe gânduri, l-a nominalizat pe iberic, precizând că împotriva italianului pornește mereu ca outsider.
"Îmi place să joc împotriva lui Alcaraz. Uneori câștig, alteori pierd, dar meciurile împotriva lui sunt întotdeauna incredibile și distractive. Am jucat mereu meciuri fantastice, bătălii dure, cum a fost anul acesta în Australia, unde am jucat timp de cinci ore și jumătate. În cele din urmă am pierdut, dar m-am distrat copios.
Sinner? La începutul carierei mele îmi plăcea să joc împotriva lui. Dar acum am pierdut ultimele 7-8 meciuri, și-a îmbunătățit mult jocul, este foarte constant și nu-ți oferă niciodată nimic gratis. Împotriva lui Sinner simți mereu că joci în dezavantaj", a declarat Alexander Zverev.
De-a lungul timpului, Zverev și Alcaraz s-au întâlnit de 13 ori în meciuri oficiale, scorul fiind 7-6 în favoarea jucătorului din Spania. Singura dispută din anul acesta s-a consumat la Australian Open, când ibericul a câștigat un adevărat thriller, cu rezultatul de 6-4, 7-6 (5), 6-7 (3), 6-7 (4), 7-5.
Jannik Sinner îl conduce pe Alexander Zverev cu scorul de 11-4, el adjudecându-și ultimele 10 confruntări directe. Mai mult decât atât, în ultimele șapte dispute, italianul a pierdut un singur set, scor 6-7 (7), în finala de la Wimbledon 2026. Astfel, este de înțeles motivul pentru care germanul îl preferă ca adversar pe Alcaraz.
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo
/origin-imgresizer.eurosport.com/2025/01/09/image-b7f09e96-ffcf-4fbd-a1e7-86c9ef483b48-68-310-310.jpeg)