În vârstă de 19 ani, Jannik Sinner (44 ATP) a avut nevoie de o oră și 27 de minute pentru a-l învinge ieri pe Adrian Mannarino (35 ATP, cap de serie nr. 5), scor 6-3, 7-5, la capătul unui meci care a durat o oră și 28 de minute de joc. La turneul desfășurat în Bulgaria, italianul Sinner i-a mai învins pe Marton Fucsovics (55 ATP), Marc-Andrea Huesler (149 ATP) și Alex De Minaur (25 ATP).
Jannik Sinner a cedat în drumul lui spre finală un singur set, în fața lui Alex de Minaur, în faza sferturilor de finală. Dacă se va impune în finala de azi, transmisă în direct pe Eurosport 2, Jannik Sinner și-ar trece în palmares primul titlu al carierei. La doar 19 ani, Sinner demonstrează că este un reprezentant de bază al noii generații care încearcă să pună capăt dominației celor trei mari coloși ai sportului alb, Roger Federer, Rafael Nadal și Novak Djokovic.

Sinner – Pospisil, finala turneului de la Sofia, în direct pe Eurosport

Nitto ATP Finals
Daniil Medvedev, victorie fantastică la Turneul Campionilor cu Sinner. Cu cine luptă în semifinale
18/11/2021 LA 22:40
În cealaltă semifinală, Pospisil a pierdut primul set 7-6(6) în fața francezului Richard Gasquet, însă a urmat o oră de joc foarte bună pentru canadian, care s-a impus cu 6-2, 6-0. Până în finală, Vasek a mai trecut de Ilya Marchenko (216 ATP), Jan-Lennard Struff (36 ATP) și John Millman (38 ATP). Dacă Sinner a cedat un singur set, Pispisil a pierdut două în drumul lui spre finală.
Finala turneului de 250 de puncte de la Sofia va debuta la ora 15.00, în direct pe Eurosport 2. Cei doi finaliști se vor înfrunta pentru prima dată în carieră. Ambii vor încerca azi să-și treacă în palmares primul titlu al carierei.
Jannik Sinner, victorie în fața lui Hubert Hurkacz la Turneul Campionilor
16/11/2021 LA 21:45
Jannik Sinner, la Turneul Campionilor. Italianul rescrie istoria la Torino în meciul Hurkacz
16/11/2021 LA 18:03