Simona Halep și-a aflat adversara din optimile de finală de la Australian Open. Campioana noastră va juca împotriva estonei Anett Kontaveit, într-o partidă care va avea loc miercuri, în direct pe Eurosport 1 și Eurosport Player. Anett Kontaveit, în vârstă de 24 de ani, a trecut în optimile de finală de tânăra poloneză Iga Swiatek.
Sportiva din Estonia s-a impus în fața polonezei, scor 6-7, 7-5, 7-5, la capătul unui meci care a durat două ore și 44 de minute de joc, și s-a calificat în primul ei sfert de finală din carieră. La Melbourne, Kontaveit a trecut de Sharma, Sorribes Tormo, Bencic și Swiatek. Simona Halep și Anett Kontaviet s-au mai întâlnit până în prezent de două ori, o dată pe teren dur și o dată pe zgură, ambele confruntări având loc în 2017. De fiecare dată, sportiva noastră s-a impus în minimul de seturi fără prelungiri.

Ce a spus Kontaveit despre meciul cu Simona Halep

US Open
Emma Răducanu le-a transmis românilor, prin bunica sa, un mesaj impresionant
15/09/2021 LA 12:43
Nu aș putea fi mai fericită în acest moment, a fost așa o bătălie azi… sunt atât de fericită că am reușit să răzbesc și să mă calific pentru prima dată în sferturile de finală. Acum simt din toate câte puțin, cred că încă tremur. Azi am încercat să fiu cât de solidă am putut și să lupt pentru fiecare punct. Nu am văzut tabloul, nu știu cu cine joc. Cu Halep? Oh, Simona este o adversară atât de dificilă… probabil că trebuie să fac totul extrem de bine pentru a avea o șansă, dar nu am nimic de pierdut, voi merge pe teren și mă voi bucura de meci
Simona Halep, cap de serie numărul 4 la Australian Open, s-a calificat în sferturile de finală ale competiției după ce a învins-o la mare luptă pe Elise Mertens, locul 17 WTA, scor 6-4, 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră și 38 de minute de joc. Simona s-a calificat pentru a patra oară în carieră în sferturile de finală la primul turneu de Grand Slam al anului. În primul tur, sportiva noastră a trecut de Jennifer Brady, iar în turul secund s-a impus în fața britanicei Harriet Dart. În turul trei, Simona a învins-o pe Putintseva.
Toate meciurile de la Australian Open 2020 vor putea fi urmărite pe Eurosport Player. Cele mai interesante dispute vor fi transmise în exclusivitate pe programele Eurosport și vor avea acoperire și pe eurosport.ro. Vodafone este sponsorul transmisiunilor Eurosport de la turneele de tenis de Grand Slam. Urmărește Australian Open pe Eurosport, acasă prin canalele din grila UPC sau oriunde, pe mobil, prin Vodafone TV.
Începând cu 1 ianuarie 2020, canalele Eurosport nu mai sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia. Rămânem deschiși negocierilor fair play cu Telekom, purtate cu bună credință.
US Open
Clasamentul pentru Turneul Campioanelor: Emma Răducanu, salt uriaș. Cum arată TOP 10
13/09/2021 LA 09:12
US Open
"Le-am zis de atunci <Tăceți naibii din gură>!". Navratilova îi ia apărarea Emmei Răducanu
13/09/2021 LA 08:28