Simona Halep și Anett Kontaveit s-au mai întâlnit până în prezent de două ori, o dată pe teren dur și o dată pe zgură, ambele confruntări având loc în 2017. De fiecare dată, sportiva noastră s-a impus în minimum de seturi fără prelungiri. Anette Kontaveit se află la primul sfert de finală din carieră într-un turneu de Grand Slam. Până la parcursul de la Australian Open, estonianca mai bifase două optimi de finală (Roland Garros 2018 și US Open 2015).

6-1, 6-1
Simona Halep se califică pentru a doua oară în semifinale la Australian Open după ce o învinge în mod clar pe Anett Kontaveit. În continuare, campioana noastră o va întâlni la Melbourne pe câștigătoarea meciului dintre Garbine Muguruza și Anastasia Pavlyuchenkova.
6-1, 5-1
Kontaveit rămâne în meci.
6-1, 5-0
Simona servește încă o dată foarte bine, iar Kontaveit va servi pentru a rămâne în meci.
6-1, 4-0
Simona, set doi absolut excelent! Sportiva noastră, în total control.
6-1, 3-0
Simona își face serviciul și se apropie tot mai mult de semifinale la Melbourne.
6-1, 2-0
Fantastic joc al Simonei! Ob'ine break-ul și în setul doi.
6-1, 1-0
Simona ]ncepe perfect și setul doi!
6-1
Simona, prim set excepțional în sferturile de finală cu anett Kontaveit.
5-1
Simona, un game fantastic pe serviciu! Anett Kontaveit va servi pentru a rămâne în set.
1-1
Simona își face și ea serviciul rapid în debutul meciului.
0-1
Anett Kontaveit își face serviciul foarte rapid.
02:07
Simona câștigă tragerea la sorți și alege terenul. Anett Kontaveit alege să servească în primul game.
00:05
Anett Kontaveit, în vârstă de 24 de ani, a trecut în optimile de finală de tânăra poloneză Iga Swiatek. Sportiva din Estonia s-a impus în fața polonezei, scor 6-7, 7-5, 7-5, la capătul unui meci care a durat două ore și 44 de minute de joc. La Melbourne, Kontaveit a trecut de Sharma, Sorribes Tormo, Bencic și Swiatek.