Simona Halep, cap de serie numărul 4 la Australian Open, s-a calificat în sferturile de finală ale competiției după ce a învins-o la mare luptă pe Elise Mertens, locul 17 WTA, scor 6-4, 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră și 38 de minute de joc. Simona s-a calificat pentru a patra oară în carieră în sferturile de finală la primul turneu de Grand Slam al anului.
În primul tur, sportiva noastră a trecut de Jennifer Brady, iar în turul secund s-a impus în fața britanicei Harriet Dart. În turul trei, Simona a învins-o pe Putintseva.Simona nu a cedat niciun set până în această fază a competiției, iar tenisul ei se îmbunătățește de la meci la meci. Sportiva noastră s-a calificat în cea de-a doua săptămână de competiție și și-a egalat performanța de anul trecut, optimi de finală. În 2019, Simona era învinsă în optimi de Serena Williams.

Presa internațională, laude la adresa Simonei Halep

CTP a comentat ruptura Halep – Cahill: "Nu se putea continua așa!" Ce sfat îi dă sportivei
WTA – Simona a primit luni biletul pentru sferturile de finală de la Australian Open după un meci strâns cu favorita numărul 17 și semifinalista din 2018, Elise Mertens. Ocupanta locului 3 în clasamentul WTA a rezistat efortului belgiencei și s-a calificat pentru a patra oară în carieră în sferturile de finală la Melbourne
Reuters – Simona Halep a produs un meci aproape perfect și a opus rezistență unei reveniri furioase în setul al doilea pentru a o învinge în final pe Elise Mertens, scor 6-4, 6-4, și pentru a se califica în sferturile de finală la Australian Open. Halep, finalistă la Melbourne în urmă cu doi ani, va fi la ediția de anul acesta între ultimele opt jucătoare aflate în competiție după evoluții de încredere.
BBC – A patra favorită, Simona Halep, s-a impus la finalul unei adevărate bătălii cu Elise Mertens pentru a se califica în sferturile de finală. Finalista din 2018 a avut un break în față în primul set și două în al doilea, însă s-a regăsit egalată de favorita numărul 16. În orice caz, Halep a oferit un răspuns foarte bun și s-a impus după o oră și 37 de minute de joc.
AFP – Dubla campioană de Grand Slam, Simona Halep, s-a calificat în sferturile de finală luni la Australian Open cu o vcitorie în două seturi în fața favoritei numărul 16, Elise Mertens. A patra favorită s-a impus, scor 6-4, 6-4. Fostul lider mondial, învinsă la Melbourne în finala din 2018, nu a cedat niciun set până acum în patru meciuri. Românca este într-o formă amenințătoare.
Toate meciurile de la Australian Open 2020 vor putea fi urmărite pe Eurosport Player. Cele mai interesante dispute vor fi transmise în exclusivitate pe programele Eurosport și vor avea acoperire și pe eurosport.ro. Vodafone este sponsorul transmisiunilor Eurosport de la turneele de tenis de Grand Slam. Urmărește Australian Open pe Eurosport, acasă prin canalele din grila UPC sau oriunde, pe mobil, prin Vodafone TV.
Începând cu 1 ianuarie 2020, canalele Eurosport nu mai sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de
Ce urmează pentru Simona Halep după despărțirea de Darren Cahill. Programul campioanei noastre