Simona Halep, a treia jucătoare a lumii, s-a calificat în semifinale la Australian Open după ce a învins-o în doar 53 de minute de joc pe estona Anett Kontaveit, locul 31 WTA, scor 6-1, 6-1. Campioana noastră a avut o evoluție perfectă, în care i-au intrat toate loviturile și la finalul căreia putem spune că a dominat în totalitate terenul.
În primul tur, sportiva noastră a trecut de Jennifer Brady, iar în turul secund s-a impus în fața britanicei Harriet Dart. În turul trei, Simona a învins-o pe Putintseva, iar mai apoi a trecut de Elise Mertens. Important de menționat este că Simona nu a cedat niciun set până în această fază a competiției și și-a crescut nivelul de joc treptat de la meci la meci.

Presa internațională, despre victoria Simonei Halep din sferturile de finală

Vești bune pentru Simona Halep înainte de Indian Wells! 3 nume uriașe, pe lista absențelor
ACUM 6 ORE
WTA – Simona Halep se califică în semifinale la Australian Open după un meci de mare clasă. Fostul lider mondial, Simona Halep, s-a calificat în semifinale la Melbourne fără a ceda niciun set pe parcurs după ce a luat cu asalt capul de serie numărul 28. Halep a fost în control total pe Rod Laver Arena și a câștigat 78% din puncte pe primul serviciu și a reușit break-ul de cinci ori pentru o victorie confortabilă în doar 53 de minute de joc.
Reuters – A patra favorită de la Melbourne, Simona Halep, a avut nevoie de doar 53 de minute de joc pentru a se impune miercuri în fața estonei Anett Kontaveit, 6-1, 6-1, luând cu asalt semifinalele Openului Australian. Halep nu a pierdut niciun set până în această fază a competiției. Românca o va întâlni în continuare la Melbourne pe câștigătoarea dintre Garbine Muguruza și Anastasia Pavlyuchenkova.
Fox Sports – Simona Halep a trimis miercuri un avertisment la Australian Open după ce s-a calificat în semifinale după doar 53 de minute de joc. Halep a distrus-o pe Anett Kontaveit în sferturile de finală de la Melbourne. Halep, în vârstă de 28 de ani, singura sfertfinalistă care nu a cedat set până acum, urmărește să-și adauge în palmares titlul de la Melbourne alături de trofeele de la Roland Garros și Wimbledon.
Toate meciurile de la Australian Open 2020 vor putea fi urmărite pe Eurosport Player. Cele mai interesante dispute vor fi transmise în exclusivitate pe programele Eurosport și vor avea acoperire și pe eurosport.ro. Vodafone este sponsorul transmisiunilor Eurosport de la turneele de tenis de Grand Slam. Urmărește Australian Open pe Eurosport, acasă prin canalele din grila UPC sau oriunde, pe mobil, prin Vodafone TV.
Începând cu 1 ianuarie 2020, canalele Eurosport nu mai sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia. Rămânem deschiși negocierilor fair play cu Telekom, purtate cu bună credință.
Ion Țiriac, cadou special pentru Simona Halep de ziua ei! Ce a primit în dar de la Darren Cahill