UPDATE / Aslan Karatsev, semifinalistul de anul trecut de la Australian Open, a avut nevoie de aproape 5 ore pentru a trece în turul secund. Talentatul spaniol Jaume Munar i-a pus mari probleme, dar în cele din urmă rusul a revenit și s-a impus: 3-6, 7-6(1), 6-7(3), 6-4, 6-4. A fost cea mai lungă partidei a zilei la Melbourne.
87 de lovituri câștigătoare a avut Karatsev, dar și 107 de greșeli neprovocate.
UPDATE / A mai rămasă un singur meci în desfășurare la Australian Open, în prima zi: Karatsev - Munar e în decisiv, după ce spaniolul a condus cu 2-1 la seturi.
Roland-Garros
Top 3 meciuri de urmărit în prima săptămână la Roland Garros pe tabloul feminin și pe cel masculin
ACUM 13 ORE
UPDATE / Paula Badosa a avut mici probleme în setul întâi cu Tomljanovic, dar în cele din urmă s-a impus cu 6-4, 6-0.
Sportiva din Spania, numărul 6 mondial, a acuzat dureri la umăr, dar a trecut peste ele și s-a calificat până la urmă fără mari emoții în turul secund. Acolo, iberica o va întâlni pe italianca Trevisan, sportivă venită din calificări.
UPDATE / Alexander Zverev, al doilea favorit al turneului, s-a calificat în turul secund după o partidă mai echilibrată decât anticipau specialiștii. Semifinalistul din 2020 a trecut de compatriotul său, Altmaier, scor 7-6(3), 6-1, 7-6(1). În turul următor, germanul îl va întâlni pe John Millman, numărul 89 mondial.
UPDATE / Un nou meci maraton: Millman trece de veteranul Feliciano Lopez, după 3 ore de joc: 6-1, 6-3, 4-6, 7-5.

Jaqueline Cristian, pentru prima oară în carieră în turul doi la un Grand Slam

UPDATE / Calificare de senzație pentru Jaqueline Cristian, în turul secund la Australian Open. Deși a fost condusă și în setul secund (adversara a avut 3-1), românca a revenit impresionant din nou și s-a impus cu 7-5, 6-4. În turul următor, sportiva noatră va avea o misiune imposibilă, urmând să o întâlnească pe Madison Keys, finalista de la Adelaide, de săptămâna trecută. Sportiva din SUA a trecut în primul tur de compatrioata sa, Sofia Kenin, nimeni alta decât învingătoarea de la Australian Open 2020.
UPDATE / Zverev și Altmaier fac spectacol pe Rod Laver Arena, în direct pe Eurosport 1
UPDATE / Opelka a câștigat duelul "tunarilor" din turul 1 de la Australian Open. Sportivul din SUA s-a impus cu 6-3, 6-4, 7-6(3) în fața lui Kevin Anderson, după ce a servit 23 de ași.
UPDATE / Jaqueline Cristian a revenit senzațional în primul set cu Minnen. Condusă cu 4-2, românca s-a adunat și a câștigat prima manșă, scor 6-4.

Barty, debut impresionant la Australian Open 2022

UPDATE / Ash Barty, numărul unu mondial, a confirmat predicțiile specialiștilor, care o văd principala favorită la trofeu. Sportiva din Australia a petrecut doar 56 de minute pe teren, pentu un succes cu 6-0, 6-1 în fața Lesiei Tsurenko. În turul următor, jucătoarea de la Antipozi are o altă misiune facilă, urmând a juca împotriva italiencei Bronzetti, sportivă venită din calificări.
UPDATE / Jil Belen Teichmann e în turul secund, după o victorie clară, 6-3, 6-3, cu Petra Martic.
UPDATE / Sofia Kenin, câștigătoarea Australian Open 2020, a fost eliminată în turul întâi. Nu vorbim însă de o surpriză, în contextul în care numărul 15 mondial vine după o perioadă grea, în care a avut probleme medicale. În plus, adversara sa, Madison Keys, traversează o perioadă de grație, câștigând săptămâna trecută turneul de la Adelaide. Azi, Keys s-a impus cu 7-6(2), 7-5 în fața lui Kenin, după un meci foarte echilibrat, în care Madison a fost mai exactă în punctele cheie.
UPDATE / Thanasi Kokkinakis, un jucător cu un talent enorm, a arătat încă o dată cât e de inconstant. După ce a jucat fantastic săptămâna trecută, impunându-se la Adelaide, australianul a capotat în primul tur la Australian Open: a pierdut cu Hanfmann, de o manieră incredibilă: 2-6, 3-6, 2-6.
UPDATE / Trevisan, care a trecut de Fetecău în calificări, a pășit cu dreptul pe tabloul principal de la Melbourne. Miniona italiancă a învins-o clar pe japoneza Hibino, ajunsă pe tablou din postura de lucky loser (6-2, 6-3).
UPDATE / Caruso, cel care i-a luat locul lui Djokovic pe tabloul de la Australian Open, nu a avut nicio șansă în duelul cu conaționalul lui Nole, Kecmanovic. Sârbul s-a impus categoric, scor 6-4, 6-2, 6-1.
UPDATE / A început partida dintre Jaqueline Cristian și Greetje Minnen, din turul întâi de la Australian Open. Partida este în direct pe Eurosport Player.
UPDATE / După finala de la Adelaide, Alison Riske își continuă forma bună. Sportiva din SUA a avut nevoie de doar o oră și 13 minute pentru a trece de Donna Vekic, scor 6-2, 6-2.
UPDATE / Ostapenko rămâne o jucătoare inconstantă, care poate să aibă fluctuații de formă mari. Fostă câștigătoare la Roland Garros, letona merge în turul secund, după o victorie la slovaca Schmiedlova, scor 6-7(7), 6-4, 6-1.
UPDATE / Jessica Pegula, favorita 21, a avut emoții mari înainte de a obține calificarea în manșa secundă, la Melbourne. Sportiva din USA a avut nevoie de aproape 3 ore pentru a trece de ucraineanca Kalinina, scor 4-6, 7-6(1), 7-5.

Ruse, prima victorie românească la Australian Open

UPDATE / Gabriela Ruse a făcut o partidă mare cu italianca Paolini și e în turul secund la Australian Open. Românca s-a impus cu 6-1, 6-3, după o partidă care a durat doar o oră și 10 minute. În turul următor, sportiva noastră va juca împotriva Kudermetovei, cap de serie 28.
UPDATE / Moutet a câștigat duelul 100% francez, învingându-l pe Pouille, după aproape 3 ore de joc: 3-6, 6-3, 6-4, 6-3.
UPDATE / Barbora Krejcikova, campioana de la Roland Garros, și-a confirmat forma excelentă din acest debut de sezon. Cehoaica s-a impus cu 6-2, 6-0 în fața Andreei Petkovic. Krejcikova va juca în turul secund cu Wang Xiy, care a trecut de Kuzmova, 7-6, 6-3.
UPDATE / Meci de colecție între Hurkacz, favorit 10, și Gerasimov. Polonezul s-a calificat în turul secund după o partidă care a durat 3 ore și 15 minute: 6-2, 7-6(3), 6-7(5), 6-3.
UPDATE / Gabriela Ruse a făcut un prim set perfect și s-a impus cu 6-1 în duelul cu Paolini.

Prima mare surpriză la Australian Open 2022

UPDATE / Prima mare surpriză de la Australian Open. Cori Gauff, numărul 16 mondial, a pierdut disputa cu Qiang Wang. Sportiva din China s-a impus cu 6-4, 6-2.
UPDATE / Ruse - Paolini se joacă acum, pe Eurosport Player. Românca a început excelent și conduce cu 4-1.
UPDATE / Ruse și-a aflat adversara din turul secund, în măsura în care o va elimina pe Paolini. Românca ar urma să evolueze cu rusoaica Kudermetova, care a trecut cu un dublu 6-4 de Liu.
UPDATE / Bronzetti, sportivă venită din calificări, a învins-o pe rusoaica Gracheva, scor 3-6, 6-2, 6-3.
UPDATE / Victoria Azarenka, câștigătoare în 2012 și 2013 la Antipozi a început excelent turneul din acest an, cu un succes faci în fața sportivei din Ungaria, Panna Udvardy. În turul următor, jucătoarea din Belarus va da piept cu Martic sau Teichmann.

Irina Bara, eliminată de la Australian Open

UPDATE / Irina Bara nu a putut profita de șansa de a prinde tabloul după retragerea lui Jabeur și a pierdut fără drept de apel cu Parrizas-Dias (Spania), scor 3-6, 1-6. Românca a început cu break meciul, dar apoi a mai câștigat doar două gameuri.
UPDATE / Belgianca Zanevska s-a impus după două seturi care au durat peste o oră în duelul cu Juvan, 7-6(7), 7-6(4).
UPDATE / Rafa Nadal s-a calificat în turul secund la Australian Open, după o demonstraţie de forţă în faţa lui Marcos Giron, numărul 66 ATP. Spaniolul s-a impus în mai puțin de două ore cu scorul de 6-1, 6-4, 6-2. În turul secund, pe "Matador", care are șansa istorică să câștige al 21-lea Grand Slam al carierei, îl așteaptă un duel de foc, probabil cu australianul Kokkinakis, un sportiv în mare formă. Acesta are de trecut de Hanfmann, pentru a ajunge în turul secund.
A fost a 70-a victorie a lui Rafa la Australian Open, unde s-a impus în 2009.
UPDATE / Van Uytvanck s-a impus în duelul cu iberica Bucsa, scor 6-4, 6-4.
UPDATE / Cameron Norrie, favoritul 12, a fost eliminat în primul tur de la Australian Open. Înfrângerea lui e doar într-o oarecare măsură surprinzătoare, în contextul în care în faţă i-a stat Sebastian Korda, talentatul sportiv de 21 de ani care speră ca în 2022 să intre între primii 20 de jucători ai lumii.
Totuşi, diferenţa de scor în acest meci este surprinzătoare, în contextul în care americanul nu i-a dat vreo şansă britanicului: 6-3, 6-0, 6-4.
În turul secund, Korda va evolua în faţa unui francez: fie Pouille, fie Moutet.
UPDATE / Mannarino a câştigat thrillerul cu reprezentantul gazdelor, Duckworth, pe care l-a învins cu 6-4, 2-6, 3-6, 6-2, 6-1, la capătul a 3 ore şi 11 minute de joc.
UPDATE / Favorit numărul 7, Matteo Berrettini se califică cu emoții în turul al doilea la Australian Open după ce trece de americanul Nakashima, scor 4-6, 6-2, 7-6 (5), 6-3, la capătul unui meci care a durat 3 ore și 10 minute de joc. Italianul îl va întâlni în continuare pe Kozlov.
UPDATE / Ons Jabeur s-a retras de la Australian Open! Ea a fost înlocuită pe tabloul de Irina Bara, care va evolua la Melbourne din postura de "lucky loser".
UPDATE / Naomi Osaka, a 13-a favorită de pe tabloul de simplu feminin, s-a calificat în turul al doilea la Australian Open 2022 după ce a învins-o pe columbianca Maria Camila Osorio Serrano în minimum de seturi, cu scorul de 6-3, 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră și 10 minute de joc.
În continuare, nipona de pe locul 14 WTA se va duela cu învingătoarea meciului dintre Yastremska și Brengle. Osaka s-a impus la turneul major de la Antipozi de 2 ori în carieră, în 2019 și 2021. Ea are în palmares 4 titluri majore, pe cele de la Australian Open și US Open (2018, 2020).
UPDATE / Radu Albot e în turul 2 la Australian Open. Moldoveanul de pe locul 124 ATP l-a învins pe japonezul Nishioka, scor 6-3, 6-4, 4-6, 6-2, după două ore și 36 de minute de joc. În continuare, Albot se va duela cu învingătorul meciului dintre Vukic și Harris. Alte rezultate de pe tabloul masculin:
  • Bagnis - Garin 3-6, 4-6, 7-5, 7-6 (4), 3-6
  • Khachanov - Kudla 3-6, 6-3, 6-2, 7-6 (2)

• Rune - Kwon 6-3, 4-6, 6-3, 3-6, 2-6
UPDATE / Qinwen Zheng s-a calificat în turul al doilea la Australian Open după ce a trecut de Aliaksandra Sasnovich, scor 6-3, 1-6, 7-6 (5), după două ore și 22 d eminute de joc. În continuare, chinezoiaca se va duela cu Sakkari la Melbourne pentru un loc în turul al treilea. Alte rezultate de pe tabloul feminin:
  • Yastremska - Brengle 1-6, 6-0, 0-5 (RETRAGERE Yastremska)
  • Martincova - Davis 7-5, 6-2
  • Parry - Kostyuk 1-6, (2) 6-7
  • Sorribes Tormo - Flipkens 6-4, 6-1
  • Pera - Alexandrova 7-5, 6-3
UPDATE / Pe Eurosport 1 a început meciul dintre Naomi Osaka, campioana en-titre, și Osorio Serrano.
UPDATE / Carlos Alcaraz s-a calificat în turul 2 la Australian Open după ce a trecut de chilianul Alejandro Tabilo, cu scorul de 6-2, 6-2, 6-3, la capătul unui meci controlat de la cap la coadă, care a durat o oră și 57 de minute de joc. Ibericul se va duela în continuare cu învingătorul dintre Fucsovics și Lajovic.
UPDATE / Francezul Benjamin Bonzi este primul jucător din ATP care merge în turul 2 la Australian Open. Aflat pe locul 65 ATP, Bonji a trecut în primul tur la Melbourne de germanul Peter Gojowczyk, cu scorul de 6-3, 6-3, 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră și 37 de minute de joc. Bonji se va duela în continuare cu învingătorul meciului dintre Khachanov și Kudla.
UPDATE / Maria Sakkari s-a calificat în turul secund la Australian Open după ce a trecut de Tatjana Maria cu scorul de 6-4, 7-6 (2), la capătul unui meci care a durat o oră și 47 de minute de joc. În continuare, Sakkari se va duela cu învingătoarea meciului dintre Sasnovich și Zheng.
UPDATE / Amanda Anisimova, ocupantă a locului 61 WTA, a trăit periculos în primul meci la Australian Open 2022. Americanca în vârstă de 20 de ani a fost condusă cu 6-2, 4-2, dar a revenit spectaculos și s-a impus cu scorul de 2-6, 6-4, 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră și 46 de minute de joc.
Hartono, care a trecut în calificări de Gibson, Bonaventure și Niemeier, cedând în total 3 seturi, nu a mai putut ține ritmul și pe tabloul principal. În urma victoriei cu Hartono, Amanda Anisimova se va duela cu Belinda Bencic pentru un loc în turul al treilea la Melbourne.
UPDATE / Elina Svitolina s-a calificat în turul al doilea la Australian Open. Ucraineanca a trecut de Fiona Ferro, din Franța, cu scorul de 6-1, 7-6 (4), la capătul unui meci care a durat o oră și 34 de minute de joc. În continuare, Svitolina o întâlnește la Melbourne pe Harmony Tan, care a trecut de Putintseva.

Australian Open 2022 | Rezumatul meciului Elina Svitolina - Fiona Ferro, în primul tur la Melbourne

UPDATE / Belinda Bencic s-a calificat în turul al doilea la Australian Open după ce a învins-o în 2 seturi pe Kristina Mladenovic, scor 6-4, 6-4, la capătul unui meci de o oră și 30 de minute de joc. În continuare, medaliata cu aur la Jocurile Olimpice de vară de la Tokyo se va duela cu învingătoarea meciului Hartono - Anisimova.

Australian Open 2022 | Rezumatul meciului dintre Belinda Bencic și Kristina Mladenovic

UPDATE / Franțuizoaica Tan o elimină în mod surpinzător pe Putintseva în primul tur la Australian Open. Tan, 110 WTA, s-a impus cu un dublu 6-3 în fața sportivei din Kazahstan, de pe locul 42 WTA, și o va întâlni în continuare pe învingătoarea meciului dintre Ferro și Svitolina.
UPDATE / Camila Giorgi obține prima victorie la ediția din acesta an a Australian Open! Italianca a învins-o pe Potapova cu scorul de 6-4, 6-0, la capătul unui meci care a durat o oră și 12 minute de joc.
UPDATE / Primele seturi câștigate la Australian Open 2022:
  • La WTA Hartono 6-2 în fața Amandei Anisimova
  • La ATP Rune în fața lui Kwon.
UPDATE / Pe Eurosport 1 începe meciul dintre Maria Sakkari și Tatjana Maria! Toate partidele de la Australian Open sunt disponibile pe Eurosport Player.
UPDATE / În jumătate de oră debutează acțiunea de la primul turneu de Grand Slam al anului, în direct pe Eurosport și Eurosport Player.
Știre inițială
După câteva zile extrem de agitate, provocate de cazul "Novak Djokovic", lumea tenisului se întoarce în arenă pentru a asista la primul turneu de Grand Slam al anului, Australian Open. Urmează 14 zile fierbinți, cu tenis de foarte bună calitate, iar tot ce mișcă la Melboune va putea fi urmărit atât pe canalele Eurosport și Eurosport Player, cât și pe site-ul eurosport.ro. Evenimentul va fi acoperit în fiecare zi inclusiv în format Live-Blog.
Novak Djokovic ar fi trebuit să fie pe teren chiar luni, în prima zi, dar după ce a rămas fără viză, iar apelul i-a fost respins, sârbul a plecat acasă și nu va putea să-și apere titlul. Locul lui a fost luat de italianul Caruso, un "lucky loser", care va juca luni contra sârbului Kecmanovic. În prima zi la Melbourne vor evolua și primele două reprezentante ale României, Jaqueline Cristian și Gabriela Ruse.
Organizatorii Australian Open au stabilit că luni, în prima zi, se vor disputa partidele de pe prima jumătate de tablou, atât la masculin, cât și la feminin.

Australian Open 2022 | Jaqueline Cristian și Gabriela Ruse, primele românce care intră pe teren

Jaqueline Cristian se va duela cu Greet Minnen, o jucătoare din Belgia pe care nu a mai întâlnit-o până acum în carieră. În cazul unei victorii, românca ar da peste învingătoarea din duelul Sofia Kenin - Madison Keys, iar dacă va ajunge în turul 3 s-ar putea întâlni cu Cori Gauff. Partida dintre Cristian și Minnen are loc pe terenul 14 și este ultima a zilei pe această arenă, după Marton Fucsovic – Dusan Lajovic, Maryna Zanevska – Kaja Juvan și Nikola Milojevic - Mackenzie McDonald. Așadar, întâlnirea va începe undeva după ora 07:00 în România.
Gabriela Ruse o va întâlni pe Jasmine Paolini, pe care a învins-o în cele două meciuri directe de până acum, ultimul anul trecut, în confruntarea dintre România și Italia din Billie Jean King Cup. Dacă va câștiga, românca ar putea da peste Veronika Kudermetova, învinsa Simonei Halep din finala de la Melbourne Summer Set 1. Ruse este programată pe terenul 12 în al treilea meci, după două dispute în care sunt implicați băieții, Holger Rune – Soonwoo Kwon și Alexander Bublik – Ernesto Escobedo, undeva după ora 06:00
În prima zi de concurs de la Australian Open vom vedea deja la lucru și câțiva mari favoriți. La feminin, Ashleigh Barty și Naomi Osaka, principalele două favorite la cucerirea trofeului în opinia bookmakerilor, vor fi deja în acțiune. Pe tabloul masculin vor intra în competiție Rafa Nadal și Alexander Zverev dintre jucători cotați cu șanse la victorie pe 30 ianuarie.

Australian Open 2022 | Marile vedete vor juca pe Rod Laver Arena

Toate cele patru mari vedete ale primei zile, Ashleigh Barty, Naomi Osaka, Rafa Nadal și Alexander Zverev, vor juca pe Rod Laver Arena. Deschiderea va fi asigurată însă de Maria Sakkari, semifinalistă la US Open 2021.

Australian Open 2022 | Simona Halep va intra mați în scenă

Simona Halep se află pe a 2-a jumătate de tablou, astfel că va intra în concurs abia marți. Românca, locul 15 WTA va da peste Magdalena Frech, locul 105 al clasamentului mondial.
Poloneza în vârstă de 24 de ani a disputat până acum 4 meciuri în 2022, câștigând în fața Alanei Parnaby și a lui Oceane Dodin, dar fiind învinsă de Viktoria Kuzmova, în semifinalele Melbourne Summer Set 1, și de Gabriela Ruse, în 16-imile turneului de la Sydney, scor 6-2, 3-6, 6-4.
Duelul dintre Simona Halep, cap de serie nr. 14, și Magdalena Frech din primul tur al Australian Open 2022 va fi a doua confruntare directă dintre cele două sportive. Ele s-au mai întâlnit o singură dată, în 2020, în sferturile de finală ale Open-ului de la Praga, unde Halep s-a impus categoric, scor 6-2, 6-0.
Australian Open 2022 se vede în direct și în exclusivitate pe Eurosport și Eurosport Player (17-30 ianuarie).
Roland Garros
Ce șanse are Simona Halep de a reveni în top 10 WTA! Chris Evert a analizat situația din clasament