UPDATE / Daniil Medvedev completează o remontada de senzație. Rusul e în semifinale la Australian Open, după una dintre cele mai bune partide din tenisul mondial în ultimii ani. Medvedev trece de Felix Auger-Aliassime cu 6-7, 3-6, 7-6, 7-5, 6-4 și îl va întâlni pentru un loc în finală pe Stefanos Tsitsipas!
UPDATE / Set decisiv în Medvedev - Aliassime! Rusul a revenit spectaculos de la 0-2 la seturi și e mare favorit la victorie.
Roland Garros
Simona Halep, pregătiri intense pentru Roland Garros! Când are programat primul antrenament la Paris
ACUM 42 MINUTE
UPDATE / Medvedev a salvat minge de meci la 5-4. Reacția rusului spune totul despre intensitatea partidei.
UPDATE / Daniil Medvedev a jucat mult mai bine, iar în tie-break a arătat că e jucătorul care își stăpânește mai bine nervii. Deși Aliassime are 2-1 la seturi, în acest moment pare că rusul redevine favorit la calificarea în semifinale.
UPDATE / Meciul e întrerupt, din cauza ploii, la scorul de 6-6 în setul 3, cu Medvedev având un mini-break în față, 2-1. Se va trage acoperișul și partida va fi reluată în aproximativ 10-15 minute.
UPDATE / Felix Auger-Aliassime e la doar un set de semifinalele Australian Open. Puștiul canadian zboară pe teren, în fața unui Medvedev greoi, dar rusul are suficientă experiență pentru a reveni în meci.
UPDATE / Felix Auger-Aliassime câștigă primul set al sfertului de finală cu Daniil Medvedev. Canadianul s-a impus la tiebreak cu 7-4, după 61 de minute. Canadianul putea închide setul mai devreme, la 6-5, atunci când a servit pentru set, dar principalul favorit de la Australian Open a împins setul în decisiv.

Tsitsipas, calificare la pas în semifinalele Australian Open

UPDATE / Stefanos Tsitsipas nu i-a dat vreo șansă lui Jannik Sinner, de care a trecut ușor, în minimum de seturi, scor 6-3, 6-4, 6-2.
În semifinale, grecul va juca împotriva învingătorului din disputa Daniil Medvedev - Felix Auger-Aliassime.
UPDATE / Stefano Tsitsipas este la un pas de a treia sa semifinală la Australian Open, după cele reușite în 2019 și 2021. Grecul îl conduce cu 2-0 la seturi pe Sinner, după ce a câștigat și al doilea set, scor 6-4.
UPDATE / Partida dintre Tsitsipas și Sinner a fost întreruptă, pentru a se trage acoperișul. Mats Wilander e entuziasmat de modul în care a jucat grecul până acum, care conduce cu set și break. Marele campion suedez a dezvăluit că stilul lui Stefanos îl face pe grec favoritul lui.
UPDATE / Cu un break reușit repede în meci, Stefanos Tsitsipas câștigă primul set al duelului cu Sinner, scor 6-3.
UPDATE / Iga Swiatek s-a calificat în prima sa semifinală la Australian Open, după ce a câștigat dramatic partida cu estona Kaia Kanepi, scor 4-6, 7-6, 6-3. În penultimul act, poloneza va juca împotriva lui Danielle Collins.
UPDATE / Iga Swiatek trimite meciul în decisiv, cu Kaia Kanepi. Poloneza s-a impus la tiebreak, 7-6 (2), după o oră și 9 minute de joc! În decisiv, campioana din 2020 de la Roland Garros ar trebui să aibă prima șansă la victorie.
UPDATE / Incredibil! Kaia Kanepi, locul 115 WTA, a câștigat primul set al meciului cu Iga Swiatek, scor 6-4, după 65 de minute de joc, și e la doar un set distanță de prima semifinală într-un turneu de Grand Slam, la 36 de ani. La cea de-a 9-a minge de set s-a impus estona, adjudecându-și manșa inaugurală la Melbourne, în ultimul sfert de finală de pe tabloul feminin.

Iga Swiatek, îngenuncheată la propriu de Kaia Kanepi la Australian Open! Estona, meci uriaș

UPDATE / Aproape 16 minute a durat game-ul de serviciu al Igăi Swiatek în care încerca să rămână în primul set. Nu mai puțin de 5 mingi de set a avut Kanepi în acest game, dar Swiatek a reușit să închidă game-ul.
UPDATE / A început ultimul sfert de finală de la Australian Open, dintre Iga Swiatek și Kaia Kanepi, în direct pe Eurosprot 1 și Eurosport Player.
UPDATE / Danielle Collins obține calificarea în semifinale la Australian Open, pentru a doua oară în carieră, după ce trece de Alize Cornet, scor 7-5, 6-1, la capătul unui meci care a durat o oră și 30 de minute de joc. Americanca, prezentă în penultimul act și în 2019 la Melbourne, se va duela pentru un loc în finală cu Swiatek sau Kanepi.

Mingea de meci a sfertului de finală Collins - Cornet, la Australian Open 2022

Danielle Collins va debuta luni în Top 20 WTA și va fi jucătoarea numărul 1 a Statelor Unite ale Americii doar dacă nu va pierde în semifinale, iar Keys nu va cuceri titlul la Melbourne.
"Se simte incredibil, mai ales pentru că am înfruntat câteva provocări foarte grele în ultimul an. Am jucat împotriva unor jucătoare incredibile, este o onoare să fiu din nou în semifinale. Înseamnă enorm că pot juca atât e bine la un turneu de Grand Slam. Joc tenis de la 7 ani, doar la asta am visat. Am avut parte și de susținere și e incredibil să fiu capabilă să fiu aici", a spus Danielle Collins după meciul câștigat cu Alize Cornet.

Rezumatul meciului Collins - Cornet din sferturile de finală de la Australian Open 2022

UPDATE / Danielle Collins câștigă primul set al sfertului de finală cu Alize Cornet, cu scorul de 7-5, după 61 de minute de joc. Americanca a condus în manșa inaugurală cu 4-1 și 5-2, dar Cornet a reușit să revină, însă nu decisiv.
UPDATE / Începe a 10-a zi de concurs la Australian Open, în direct pe Eurosport 1 și Eurosport Player. Primul meci al zilei este sfertul de finală dintre Alize Cornet și Danielle Collins.
Știre inițială
La sfârșitul zilei a 10-a la Australian Open vom avea tabloul complet al semifinalelor în turneele de simplu. Atât la feminin, cât și la masculin se știu deja primele semifinale, Ashleigh Barty – Madison Keys și Rafael Nadal – Matteo Berrettini.
În noaptea de marți spre miercuri le vedem la lucru pe Alize Cornet și Iga Swiatek, care le-au eliminat pe cele două românce care au ajuns în săptămâna a doua la Melbourne, Simona Halep, respectiv Sorana Cîrstea. La masculin urmărim patru jucători din noul val. Rămâne de văzut dacăa doua semifinală va însemna o confruntare Stefanos Tsitsipas vs Daniil Medvedev ori Jannik Sinner și Felix Auger-Aliassime vor strica aceste calcule.

Australian Open 2022 | Danielle Collins vs Alize Cornet

Danielle Collins (28 ani, locul 30 WTA) încearcă să ajungă pentru a doua oară în carieră în semifinale la Australian Open. Reprezentanta Statelor Unite a mai atins această fază în 2019. Collins a avut un culoar bun până aici, Elise Mertens fiind singurul cap de serie pe care l-a întâlnit (nr. 19), în cadrul optimilor de finală. Sportiva din SUA a câștigat bătălia cu 2-1 la seturi.
La 32 de ani, Alize Cornet s-a calificat pentru prima datăîn sferturile de finală ale unui turneu de Mare Slam. Ea a terminat în lacrimi partida din turul precedent cu Simona Halep, câștigată cu 2-1 la seturi. Jucătoarea din Franța are 60 de apariții consecutive în turneele de Mare Slam, nelipsind de la Australian Open din 2007. Are 68 de victorii și 62 de înfrângeri în turneele de Grand Slam. Cele mai multe apariții le are la Rolland Garros și Australian Open (17).
Deși ambele jucătoare au experiență în WTA, el se vor afla față în față în premieră.

Australian Open 2022 | Iga Swiatek vs Kaia Kanepi

Iga Swiatek și Kaia Kanepi sunt despărțite de 16 ani! Poloneza (locul 9 WTA, 20 ani) s-a calificat în premieră în sferturile de finală la Australian Open. După trei victorii în minimum de seturi, tânăra jucătoare a avut nevoie de un "decisiv" pentru a trece de Sorana Cîrstea, în urmă cu 2 zile. Partida a durat aproape 2 ore și jumătate.
Kaia Kanepi (36 ani, locul 115 WTA) este jucătoarea cel mai slab clasată care a ajuns în sferturile de finală în acest an. În turul precedent a eliminat una dintre marile favorite la câștigarea trofeului, pe Aryna Sabalenka, cu 2-1 la seturi. Sportiva din Estonia mai are câteva prezențe în această fază a competiției în turneele de Grand Slam, dar nu a urcat niciodată mai sus.
Iga Swiatek vs Kaia Kanepi reprezintă de asemenea o confruntare în premieră.

Australian Open 2022 | Jannik Sinner vs Stefanos Tsitsipas

Este o întâlnire între doi jucători de Top 10 mondial. Jannik Sinner (20 ani, locul 10 ATP) caută prima calificare într-o semifinală de Grand Slam. Fostul campion național de juniori la schi este și singurul dintre cei calificați în sferturi care nu a simțit încă atmsofera unei semifinale de Grand Slam. Italia are deja un reprezentant în penultimul act, pe Matteo Berrettini.
În turul precedent l-a eliminat pe favoritul gazdelor, Alex de Minaur, chiar dacă a făcut 30 de erori neforțate. Sinner a adunat și 35 de mingi câștigătoare într-o partidă câștigată cu 3-0. Până acum, tânărul jucător a cedat un singur set, în turul 3 cu japonezul Taro Daniel.
Stefanos Tsitsipas (23 ani, locul 4) este deja de două ori semifinalist la Melbourne (2019, 2021). În turul precedent a jucat cinci seturi cu Taylor Fritz. Performanța de vârf a grecului într-un Grand Slam este finala de la Roland Garros de anul trecut, pierdută cu Novak Djokovic.
În meciurile directe, Tsitsipas are 2-1 în fața lui Sinner. Toate cele trei întâlniri au avut loc pe terenuri pe zgură.

Australian Open 2022 | Felix Auger-Aliassime vs Daniil Medvedev

Partida poate însemna și o revanșă a semifinalei de la US Open de anul trecut, câștigată de Medvedev cu 3-0 la seturi. Ambii ajung la acest meci după victorii în patru seturi. Rusul l-a depășit pe Maxime Cressy, dar la final nu a fost deloc mulțumit de mentalitatea lui, după cum a declarat. Auger-Aliassime a depășit un adversar cu mare experiență în circuit, pe Marin Cilic.
Medvedev deține un 3-0 cu Felix în meciurile directe. Cea mai recentă întâlnire a avut loc în semifinalele Cupei ATP. Rusul a triumfat la Sydney, la începutul acestui an, cu 6-4, 6-0, dar echipa Canadei a mers mai departe.
Programul meciurilor de simplu pe Rod Laver
  • Danielle Collins vs Alize Cornet (ora 02:00)
  • Iga Swiatek vs Kaia Kanepi (nu înainte de ora 04:00)
  • Jannik Sinner vs Stefanos Tsitsipas (nu înainte de ora 06:00)
  • Felix Auger-Aliassime vs Daniil Medvedev (nu înainte de ora 10:30)
Toate meciurile de la Australian Open sunt în direct şi în exclusivitate pentru România pe aplicaţia Eurosport Player.
Simona Halep a vorbit despre retragerea din tenis, înainte de Roland Garros! Când va pune stop
Ilie Năstase a comentat colaborarea Halep–Mouratoglou înainte de Roland Garros: "Toate vor s-o bată"