Australian Open 2021 | Bianca Andreescu, prima victorie după 15 luni, cu Buzărnescu! Reacția oferită

Actualizat 08/02/2021 la 09:51 GMT+2

Bianca Andreescu a obținut victoria la revenirea în circuit, după 15 luni de inactivitate. Sportiva din Canada s-a impus la capătul unui meci extrem de dificil, în care Mihaela Buzărnescu și-a ridicat constant nivelul, dar a cedat în final.

Bianca Andreescu & Mihaela Buzărnescu

Bianca Andreescu a învins-o pe Mihaela Buzărnescu în primul tur de la Australian Open. Sportiva de origine română s-a impus cu 6-2, 4-6, 6-3, după două ore și trei minute de joc. La primul meci după o pauză de 15 luni, Bianca Andreescu a început în forță, însă sportiva noastră și-a ridicat nivelul în setul secund și a reușit să trimită meciul în decisiv.
Australian Open - UNIBET
În setul decisiv, Mihaela a avut posibilitatea să facă break și să conducă cu 4-3. După ce a revenit de la 0-40, Bianca a prins curaj, apoi a făcut ea break și a obținut victoria. În turul doi, Bianca Andreescu o va întâlni pe Su-Wei Hsieh, care a învins-o pe Tatiana Pironkova. În schimb, Mihaela este eliminată în turul 1 de la Australian Open pentru a treia oară în carieră.

Bianca Andreescu, fericită cu victoria obținută după 15 luni de inactivitate

"Mă simt foarte bine, nu a fost deloc un meci ușor, sunt mulțumită de cum am luptat, sunt foarte fericită că am câștigat. Înseamnă mult, 15 luni nu am jucat, nu a fost deloc ușor, mai ales în fața unei alte românce, dar mi-am dat seama că a meritat, am oameni minunați lângă mine! Mi-am spus să nu mai greșesc în meci, dar nu a funcționat mereu, dar Mihaela și-a ridicat nivelul după primul set, putea și ea să câștige la fel de bine", a spus Bianca la interviul de pe teren.
Mihaela Buzărnescu, 32 de ani, 138 WTA, rămâne fără victorie pe tabloul principal la Australian Open. "Miki" a devenit a șasea româncă pe tabloul principal din postura de 'lucky loser', după ce fusese învinsă în ultimul tur al calificărilor de americanca Whitney Osuigwe, 18 ani, de la scorul de 6-2, 5-2.
O ofertă imbatabilă pentru un tenis care întoarce capete. Aplicația Eurosport Player la 0,99€ pentru o lună.