Dacă tabloul principal de simplu feminin a aprins imaginația fanilor tenisului, nici meciurile de pe tabloul masculin nu au dezamăgit. Campionul en-titre și liderul mondial din ATP, Novak Djokovic, a fost repartizat pe aceeași parte de tablou cu învingătorul din 2020 de la US Open, Dominic Thiem, ocupant al locului 3 ATP.
De partea cealaltă, Rafael Nadal, cap de serie numărul 2 pe tabloul de simplu masculin, a fost repartizat pe aceeași parte de tablou cu Daniil Medvedev, câștigător al titlului la Turneul Campionilor, în 2020. Novak Djokovic va debuta la Melbourne împotriva francezului Jeremy Chardy, în timp ce Rafael Nadal va da piept în turul inaugural cu sârbul Laslo Djere. Dominic Thiem va juca în primul tur cu Mikhail Kukushkin, iar Medvedev cu Vasek Pospisil.
Românii s-au înghesuit să o vadă pe Emma Răducanu la antrenament. Discurs superb în română