Simona Halep s-a calificat în al treilea tur Australian Open după ce a eliminat-o pe australianca Ajla Tomljanovic, favorita numărul 32, într-un adevărat thriller la turneul de la Antipozi.Marea noastră campioană s-a impus cu 6-4, 4-6, 7-5, după aproape trei ore de joc. Simona a început bine meciul, a condus cu 2-0, dar a urmat apoi o cădere, ceea ce a îmbunătățit nivelul de încredere al australiencei.
Ajla a pus stăpânire pe joc și a câștigat astfel primul set cu 6-4. Apoi, Simona a dat semne de revenire în setul secund, a fost ceva mai agresivă și mai precisă. Au fost multe break-uri, dar Simona a trimis meciul în decisiv. În setul decisiv, Simona a fost condusă cu 5-2, dar a revenit fanatastic și a obținut astfel o victorie minunată. Pentru Simona Halep urmează un meci cu rusoaica Veronika Kudermetova. Aceasta are 23 de ani și traversează cel mai bun moment al carierei.
WTA Dubai
4 românce au jucat azi în turul 1 la Dubai! Bogdan, Patricia & Begu, eliminate! Cîrstea, în turul 2
ACUM 17 ORE

Australian Open 2021 | Simona Halep, prima reacție după thriller-ul din turul doi cu Tomljanovic

"Mă așteptam să joace așa, știu că este foarte puternică, dar azi a fost mult mai greu azi. E bine că pot să zâmbesc acum. Nu am fost atât de pozitivă, nu am vorbit despre scor, eram supărată pe faptul că greșeam, dar m-am concentrat când a contat. Mi-am dorit foarte mult să câștig" - Simona Halep
Despre meciul cu viitoarea adversară, Kudermetova: "Nu cred că am jucat împotriva ei, o să o urmăresc puțin, așa procedez mereu. Dacă sunt 100% cu siguranță voi da totul".
O ofertă imbatabilă pentru un tenis care întoarce capete. Aplicația Eurosport Player la 0,99€ pentru o lună.

Australian Open 2021 - Acțiunea de la Melbourne revine pe Eurosport

Simona Halep, în topul celor mai titrate tenismene aflate în activitate! Locul ocupat de Simo
IERI LA 06:43
De ce s-a retras Simona Halep (și) de la turneul organizat la Dubai. Motivul invocat de Simo
04/03/2021 LA 14:47