Australian Open 2021, ziua a 11-a | Novak Djokovic, Naomi Osaka și Jennifer Brady merg în semifinale

Actualizat 18/02/2021 la 12:42 GMT+2

În ziua a-11-a de la Australian Open, Naomi Osaka, Novak Djokovic și Jennifer Brady și-au asigurat calificarea în semifinalele turneului.

Novak Djokovic - Australian Open 2021

Novak Djokovic - Aslan Karatsev 6-3, 6-4, 6-2

• Novak Djokovic a câștigat fără probleme și al treilea set, 6-2 și merge în finală acolo unde îl așteaptă pe Daniil Medvedev sau Stefanos Tsitsipas.
  • Al doilea set a fost mai echilibrat după ce Karatsev a reușit break-ul la 5-2, însă în cele din urmă este câștigat de sârb cu 6-4. Drumul lui Nole spre finala Australian Open a intrat în linie dreaptă.
  • Novak Djokovic își adjudecă setul inaugural după 35 de minute de joc, scor 6-3. Un singur break a făcut diferența în prima manșă.
  • Novak Djokovic începe la serviciu.
  • A început meciul de pe Rod Laver Arena, dintre Novak Djokovic și Aslan Karatsev! E prima semifinală masculină! Cea dintre Medvedev și Tsitsipas se va disputa mâine, în direct pe Eurosport.
Australian Open - UNIBET

A început prima semifinală masculină, între Djokovic și Karatsev, în direct pe Eurosport 1

Novak Djokovic începe la serviciu.

Jennifer Brady se califică în prima finală de Grand Slam a carierei

Jennifer Brady e în finala Australian Open 2021! Americanca o învinge pe Karolina Muchova, scor 6-4, 3-6, 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră și 56 de minute de joc. Jennifer Brady va evolua în prima ei finală de Grand Slam a carierei, acolo unde o va întâlni pe Naomi Osaka.
Karolina Muchova egalează la seturi după 31 de minute de joc, scor 6-3. Avem set decisiv în a doua semifinală feminină a zilei.
Jennfer Brady câștigă primul set, scor 6-4, după 36 de minute de joc.
Pe Eurosport 1 a început deja a doua semifinală feminină, cu Jennifer Brady la serviciu.

Game, set & meci NAOMI OSAKA! Cunoaștem prima finalistă la Australian Open

Naomi Osaka este prima finalistă la Australian Open 2021! Nipona s-a impus în semifinala disputată în compania idolului ei, Serena Williams, scor 6-3, 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră și 16 minute de joc! Campioană în 2019 la Melbourne, Osaka are acum șansa de a câștiga al patrulea titlu de Grand Slam al carierei.

#Favoriții Australian Open 2021 | Rezumatul semifinalei dintre Naomi Osaka și Serena Williams

Australian Open 2021 | Echipa Serenei Williams, redusă la tăcere în meciul cu Naomi Osaka

• Naomi Osaka își adjudecă primul set al semifinalei, scor 6-3, după 39 de minute de joc.
  • Osaka face cinci game-uri la rând, iar Serena Williams e nevoită să servească pentru a rămâne în set.
  • Marea campioană americană își pierde serviciul de două ori, iar Osaka are 4-2 în manșa inaugurală.
  • Serena Williams obține break-ul în game-ul de debut al meciului și pare într-o formă de joc de zile mari.
  • Începe în curând cel mai așteptat meci al zilei pe tabloul feminin de tenis. Naomi Osaka va începe la serviciu partida din semifinale!

Australian Open 2021, ziua a 11-a | Serena Williams – Naomi Osaka, în direct pe Eurosport 1, de la ora 5.00

Semifinala dintre Naomi Osaka și Serena Williams este de departe cel mai așteptat meci al zilei a 11-a. A treia jucătoare a lumii își va întâlni joi la Melbourne idolul, pe Serena Williams, de șapte ori câștigătoare la Australian Open. Cele două se vor duela pentru un loc în finala competiției. Japoneza conduce bilanțul întâlnirilor directe, 2-1, iar pentru Serena va fi o reală provocare să treacă de sportiva în fața căreia pierdea finala din 2018 de la US Open.
Dacă Osaka a trecut de Anastasia Pavlyuchenkova, Caroline Garcia, Ons Jabeur, Garbine Muguruza și Su-Wei Hsieh în drumul ei spre semifinală, cedând un singur set, Serena Williams le-a învins pe Laura Siegemund, Nina Stojanovic, Anastasia Potapova, Aryna Sabalenka și Simona Halep, cedând de asemena un singur set, în partida cu Sabalenka. Semifinala dintre cele două este programată joi la Melbourne, de la ora 5.00, ora României.
O ofertă imbatabilă pentru un tenis care întoarce capete. Aplicația Eurosport Player la 0,99€ pentru o lună.