Ziua a 14-a de la Australian Open pune punct recitalului de tenis de cea mai înaltă calitate. Atenția ni s-a concentrat, în mod evident, pe finala masculină programată pe Rod Laver Arena duminică la ora 10.30, ora României, cea dintre Novak Djokovic, câștigător de nouă ori la Melbourne acum, principalul favorit, și Daniil Medvedev, favoritul numărul 4, aflat în premieră în finala acestui turneu de Grand Slam.

Game, set & meci, NOVAK DJOKOVIC! NOLE, NOUL ȘI VECHIUL CAMPION DE LA AUSTRALIAN OPEN

Rafa Nadal, reverență în fața lui Federer și Djokovic! Compliment "suprem" pentru sârb
ACUM 11 ORE
  • Novak Djokovic, liderul mondial din ATP, câștigă finala primului turneu de Grand Slam al anului, în fața lui Daniil Medvedev, scor 7-5, 6-2, 6-2, la capătul unui meci fără un istoric prea lung, de o oră și 54 de minute de joc. Nole cucerește astfel al nouălea titlu la Australian Open și al 18-lea din întreaga carieră.
Titlurile lui Nole la turneul "de casă" de la Melbourne: 2008, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016, 2019, 2020 și 2021.
  • 5-2. Djokovic își face serviciul după un game foarte dificil! Puterea mentală a sârbului, incredibilă.
  • 4-2. Medvedev supraviețuiește.
  • 4-1. Djokovic își face serviciul din nou.
  • 3-1. Medvedev își face serviciul în premieră în setul trei.
  • 3-0. Liderul mondial din ATP, tot mai aproape de titlul cu numărul 9 la Melbourne!
  • 2-0. Novak Djokovic obține avantajul și în setul 3!
  • 1-0. Medvedev a avut două mingi de break, dar Nole a revenit fantastic.
  • ÎNCEPE SETUL TREI AL FINALE
  • 6-2. Novak Djokovic își adjudecă și setul doi, după 35 de minute de joc.
  • 5-2. Novak Djokovic își face serviciul din nou și e tot mai aproape de 2-0 la seturi.
  • 4-2. Medvedev își face serviciul și reduce din diferență.
  • 4-1. Daniil Medvedev greșește din nou, încercând să găsească tușele, iar Nole nu slăbește ritmul.
  • 3-1. Rusul greșește din nou, iar Nole obține break-ul și în setul doi.
  • 2-1. Novak Djokovic trece în față pentru prima dată în acest set secund.
  • 1-1. Novak Djokovic recuperează break-ul imediat! Fanii sunt în delir!
  • 0-1. Daniil Medvedev obține break-ul în debutul setului secund.
  • ÎNCEPE SETUL SECUND AL FINALEI
  • 7-5. Novak Djokovic își adjudecă primul set al finalei, după 42 de minute de joc.
  • 6-5. Djokovic e din nou în față!
  • 5-5. Medvedev își face cu ușurință game-ul pe serviciu! Intrăm în prelungirile setului inaugural!
  • 5-4. Novak Djokovic își face serviciul de această dată mai lejer. Medvedev sub presiune, va servi pentru a rămâne în set.
  • 4-4. Medvedev își face și el serviciul și restabilește egalitatea în setul inaugural al finalei.

Australian Open 2021 | Prim punct fabulos al finalei între Djokovic și Medvedev! Rusul, victorios

• 4-3. Djokovic își face serviciul, dar Medvedev a intrat în meci, după începutul mai greoi de meci.
  • 3-3. Medvedev își face serviciul la 0!
  • 3-2. Djokovic își pierde serviciul! Medvedev își ia break-ul înapoi!
  • 3-1. Medvedev e pe tabelă! Rusul își face serviciul pentru prima dată în meci.
  • 3-0. Novak Djokovic fructifică break-ul obținut și-și face serviciul din nou. Presiune în debutul finalei pentru Medvedev.
  • 2-0. Daniil Medvedev greșește în primul lui de serviciu, iar Nole obține break-ul!
  • 1-0. Novak Djokovic își face serviciul fără emoții, după un game excelent de debut.
Novak Djokovic a câștigat tragerea la sorți și a ales să servească.
În curând începe mult așteptata finală dintre Novak Djokovic și Daniil Medvedev, în direct pe Eurosport 1.

Australian Open 2021, ziua a 14-a | Novak Djokovic – Daniil Medvedev, marea finală masculină

Novak Djokovic și Daniil Medvedev se cunosc destul de bine. Cei doi au disputat împreună nu mai puțin de șapte partide, sârbul având cu doar o victorie mai mult decât adversarul său din Rusia, care ocupă deja locul 3 ATP în clasamentul live. Cu o victorie duminică, în finală, Medvedev va ajunge chiar pe locul 2 în lume, ceea ce reprezintă fără doar și poate o miză suplimentară. În plus, rusul îl poate egala pe Nole la bilanțul întâlnirilor directe dacă se va impune în ultimul act.
Până acum, cei doi s-au întâlnit o singură dată într-un turneu major, chiar la Australian Open, în 2019. Nole câștiga în patru seturi. Ultima lor înfruntare, totuși, s-a încheiat cu victoria rusului, la Turneul Campionilor din 2020, scor 6-3, 6-3. Ca să ajungă în ultimul act, Djokovic a trecut de Chardy, Tiafoe, Fritz, Raonic, Zverev și Karatsev, cedând cinci seturi. De partea cealaltă, Medvedev a cedat doar două seturi și a trecut de Pospisil, Carballes Baena, Krajinovic, McDonald, Rublev și Tsitsipas.

Programul transmisiunilor în ultima zi de concurs la Australian Open

O ofertă imbatabilă pentru un tenis care întoarce capete. Aplicația Eurosport Player la 0,99€ pentru o lună.
BNP Paribas Open
Daniil Medvedev, după revenirea de senzație a lui Dimitrov: "Nu văd cine ar putea să îl învingă"
14/10/2021 LA 10:47
Medvedev, out de la Indian Wells! Rusul, învins de Dimitrov după ce a condus cu set și 4-1
14/10/2021 LA 04:11