Australian Open 2022 | Sorana Cîrstea e în turul 3 la Melbourne! Românca, victorie de control cu Kristina Kucova

Actualizat 20/01/2022 la 05:30 GMT+2

Sorana Cîrstea este prima jucătoare din România calificată în turul al treilea la Australian Open 2022. Sportiva noastră a câștigat duelul cu Kristina Kucova din Cehia.

Sorana Cîrstea

Sorana Cîrstea s-a calificat în turul al treilea la Australian Open 2022 după ce a trecut de ocupanta locului 96 WTA, Kristina Kucova, pe care a învins-o fără mari emoții cu scorul de 6-2, 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră și 18 minute de joc.
În continuare, românca se va duela pentru un loc în optimile de finală cu Pavlyuchenkova, care a trecut de Stosur în turul 2. Dacă va mai câștiga un meci la Melbourne, Sorana Cîrstea își va egala cel mai bun rezultat al său aici, optimile de finală, fază atinsă în 2017.

Sorana Cîrstea e prima jucătoare din România calificată în turul 3 la Australian Open 2022

În fața Kristinei Kucova, Sorana Cîrstea a continuat forma de joc din turul inaugural, acolo unde a trecut în mod entuziasmant de finalista din 2019, Petra Kvitova. Sorana Cîrstea a învins-o pe favorita numărul 20, Petra Kvitova, cu scorul de 6-2, 6-2, la capătul unui meci care a durat o oră și 11 minute de joc, în primul tur la Melbourne. Aceasta este cea de-a 4-a victorie a româncei în fața finalistei din 2019, Petra Kvitova.
De 8 ori se întâlniseră până acum Sorana Cîrstea cu Petra Kvitova în circuitul feminin de tenis. Cehoaica avea 5 victorii, iar Sorana 3. În această dimineață, Sorana a obținut un succes foarte important și s-a apropiat la doar un meci câștigat de a egala recordul întâlnirilor directe cu Petra Kvitova.
Toate meciurile de la Australian Open sunt în direct şi în exclusivitate pentru România pe aplicaţia Eurosport Player.