Australian Open 2024 | Djokovic, Sabalenka și Sinner joacă duminică la Melbourne. Ana Bogdan debutează și ea

Organizatorii Australian Open au anunțat ce meciuri se vor disputa duminică la Melbourne, în prima zi de concurs. Printre starurile care debutează duminică se află Djokovic, Sabalenka și Sinner, iar din România va debuta doar Ana Bogdan.

Ana Bogdan

Credit imagine: Eurosport

picture

Casa Pariurilor - Australian Open 2024

Credit imagine: Eurosport

Acest articol vă este oferit de Casa Pariurilor
UPDATE | Ana Bogdan va debuta duminică dimineață la Australian Open 2024. Românca și-a aflat acum adversara din primul tur. Este vorba despre Brenda Fruhvirtova (locul 110 WTA), care s-a calificat pe tabloul principal după ce le-a învins în calificări pe Hule, Gibson și Wei.
Duelul de la Melbourne dintre Ana Bogdan și Brenda Fruhvirtova va fi prima confruntare directă între cele două sportive. Cehoaica are doar 16 ani, dar este una dintre cele mai promițătoare tinere jucătoare de tenis din lume, fiind considerată chiar mai talentată decât sora ei, Linda.
Meciul din etapa inaugurală de la Australian Open 2024 este programat duminică dimineață, de la ora 5 (ora României). Tot duminică vor mai juca și Novak Djokovic, cu Dino Prizmic (locul 178 ATP), partida fiind programată de la ora 10 (ora României), Jannik Sinner, care va da peste Botic Van De Zandschulp de la ora 3, și Frances Tiafoe, care îl va înfrunta pe Borna Coric de la ora 11:30.
Pe tabloul feminin, duminică vor mai debuta la primul turneu de Grand Slam din 2024 Maria Sakkari, contra lui Nao Hibino, de la ora 5, și Aryna Sabalenka, care va sta față în față cu Ella Seidel, într-o partidă programată de la ora 12.
Organizatorii Australian Open au făcut publică lista meciurilor care se vor disputa duminică la primul turneu de Grand Slam al anului. Potrivit anunțului australienilor, jumătatea superioară de tablou masculin și jumătatea inferioară de tablou feminin vor juca duminică și luni la Melbourne (14 și 15 ianuarie), în timp ce jumătatea inferioară de tabloul masculin și jumătatea superioară de tablou feminin vor juca luni și marți (15 și 16 ianuarie).
Prin urmare, Sorana Cîrstea și Jaqueline Cristian vor intra în concurs luni sau marți, anunțul oficial urmând a fi făcut duminică. Ana Bogdan e singura jucătoare din România care va juca încă de duminică la Australian Open, împotriva unei jucătoare venite din calificări. Ora disputei urmează a fi anunțată de către organizatori.
CITEȘTE ȘI:

Australian Open 2024 | Se anunță spectacol în prima zi de concurs: Djokovic, Sabalenka, Sinner și Bogdan joacă la Melbourne

Încă de duminică vom avea parte de dueluri unul și unul la Australian Open, un turneu de Grand Slam atipic în ultimii ani, cu tablouri de joc apetisante și cu meciuri extrem de tari încă din primul tur.
Duminică, pe partea de tablou masculin au fost programate meciuri precum: Djokovic vs. un jucător venit din calificări/lucky loser, Taylor Fritz vs. Facundo Diaz Acosta, Fabian Marozsan vs. Marin Cilic, Jannik Sinner vs. Botic Van de Zandschulp, J.J. Wolf vs. Sebastian Baez, Frances Tiafoe vs. Borna Coric sau Andrey Rublev vs. Thiago Seyboth Wild.
În privința tabloului feminin de joc, duminică se vor juca partide precum Aryna Sabalenka vs. o jucătoare din calificări, Ana Bogdan vs. o jucătoare venită din calificări, Maria Sakkari vs. Nao Hibino, Magda Linette vs. Caroline Wozniacki, Liudmila Samsonova vs. Amanda Anisimova sau Leylah Fernandez vs. o jucătoare venită din calificări.
Primul turneu de Grand Slam al anului, Australian Open, care se desfășoară în perioada 14-28 ianuarie 2024, poate fi urmărit în direct pe Eurosport și pe aplicația Eurosport.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo