Topul dezamăgirilor de la Australian Open 2024! Iga Swiatek, pusă "la loc de cinste" în ierarhia contraperformanțelor

Publicat 29/01/2024 la 20:48 GMT+2

Australian Open 2024 s-a încheiat cu victoriile lui Jannik Sinner și Aryna Sabalenka, însă ediția din acest an a livrat și câteva surprize notabile. Jurnaliștii de la Sportskeeda au întocmit topul dezamăgirilor, iar Iga Swiatek, liderul mondial feminin, a fost plasată "la loc de cinste" în ierarhia contraperformanțelor

De neașteptat! Așa a fost eliminată nr. 1, Iga Swiatek, din turul al treilea de la Australian Open

Australian Open 2024 a luat sfârșit, Aryna Sabalenka și Jannik Sinner au fost încoronați învingători în probele de simplu. Bielorusa și-a adjudecat titlul cu un parcurs dominant pe parcursul celor două săptămâni. Dubla campioană de Grand Slam din Belarus nu a cedat niciun set în turneu și a arătat de fiecare dată un nivel de joc impresionant.
În ceea ce-l privește pe Sinner, acesta a întrerupt în semifinale la Melbourne seria de 33 de meciuri câștigate de super-campionul sârb, Novak Djokovic. Italianul a reușit apoi o revenire de la 0-2 la seturi în finală împotriva lui Daniil Medvedev pentru a-și adjudeca victoria cu scorul de 3-6, 3-6, 6-4, 6-4, 6-3. Sinner a cucerit astfel primul său titlu major.

Topul dezamăgirilor de la Australian Open! Swiatek, pusă "la loc de cinste"

Deși nume mari au triumfat în cele din urmă, turneul a fost marcat de multe răsturnări de situație încă de la început. Tabloul feminin a fost complet distrus până în turul al doilea, 20 de jucătoare cap de serie fiind eliminate încă de la început. La masculin nu au existat la fel de multe rezultate șocante, dar câteva nume importante au cedat neașteptat de rapid. În acest sens, jurnaliștii de la Sportskeeda au efectuat topul celor mai mari dezamăgiri de la Australian Open 2024:
  • 1. Iga Swiatek – 6-3, 3-6, 4-6 în turul trei cu Linda Noskova;
  • 2. Holger Rune – 6-7, 4-6, 6-4, 3-6 în turul doi cu Arthur Cazaux;
  • 3. Elena Rybakina – 4-6, 6-4, 6-7 în turul doi cu Anna Blinkova;
  • 4. Grigor Dimitrov (locul 13 ATP) – 7-6, 4-6, 2-6, 6-7 în turul trei cu Nuno Borges;
  • 5. Jessica Pegula (locul 4 WTA) – 4-6, 2-6 în turul doi cu Clara Burel;
  • 6. Ben Shelton (locul 16 ATP) – 6-7, 6-1, 7-6, 3-6, 4-6 în turul trei cu Adrian Mannarino;
  • 7. Marketa Vondrousova (locul 8 WTA) – 1-6, 2-6 în primul tur cu Dayana Yastremska.