UPDATE / S-a terminat și ultima partidă a zilei la Melbourne. După un joc incredibil, care a durat 4 ore și 39 de minute, Adrian Mannarino l-a învins în 4 seturi pe Aslan Karatsev, scpt 7-6 (4), 6-7 (4), 7-5, 6-4. Astfel, după ce în turul secund a produs o mare surpriză, eliminându-l pe Humbert Hurkacz, francezul a mai făcut un meci mare și va juca pentru un loc în optimi contra lui Rafa Nadal.
UPDATE / Rafa Nadal a revenit repede la prestația din primele două seturi și s-a impus clar în setul 4, scor 6-1. Astfel, Rafa continuă aventura la Australian Open, urmând să joace în optimi contra învingătorului disputei Aslan Karatsev - Adrian Mannarino.
Acel meci este unul maraton, în acest moment fiind egalitate la seturi, 1-1, după ce ambele manșe au fost decise în tie-break.
Roland Garros
Simona Halep - Nastaja Schunk, în turul 1 la Roland Garros, LIVE pe Eurosport, după ora 15:30
ACUM 42 MINUTE
UPDATE / Deşi punctul setului 3 i-a aparţinut lui Nadal, care a fost impresionant, Khachanov a ridicat mult nivelul şi a fost, per ansamblu, mai constant. Rusul reduce din diferenţă, adjudecându-şi setul 3, 6-3.
UPDATE / Adrian Mannarino continuă să surprindă. După ce în turul anterior l-a eliminat pe Hurkacz, francezul a câştigat primul set al duelului cu Aslan Karatsev, semifinalistul de anul trecut, scor 7-6(4).
UPDATE / Nadal se impune şi în setul secund al disputei cu Khachanov, 6-2.
UPDATE / În absenţa lui Djokovic, Nadal se anunţă un candidat serios la finală, la Australian Open, şi demonstrează asta încă o dată în disputa contra rusului Khachanov. Ibericul a câştigat primul set fără probleme, 6-3.

Osaka, out de la Australian Open, după ce a ratat 2 mingi de meci

UPDATE / Dublă campioană la Australian Open (2019, 2021), Naomi Osaka a fost eliminată în turul 3 de eleva lui Darren Cahill, Amanda Anisimova, scor 6-4, 3-6, 6-7.
Partida a fost de un dramatism rar: la 5-4 pentru niponă, în decisiv, Anisimova a salvat două mingi de meci. Apoi, sportiva din SUA a condus cu 5-2 în super-tie-break, Naomi a revenit la 4-5, dar pe final Amanda a fost cea care a avut nervii mai tari, adjudecându-şi super-tie-breakul cu 10-5.
În optimi, vom avea parte de un meci extrem de interesant: Anisimova o va întâlni pe numărul unu mondial şi favorita specialiştilor să se impună anul acesta la Melbourne, Ash Barty. Va fi primul test real pentru australiancă, această având până acum adversare abordabile.
UPDATE / Ash Barty nu a avut emoţii în meciul din turul 3 contra Camilei Giorgi, din Italia. Numărul 1 mondial s-a impus cu 6-2, 6-3 şi ar putea juca în optimi contra lui Naomi Osaka, câştigătoarea de anul trecut.
UPDATE / Amanda Anisimova, eleva lui Darren Cahill, a trimis disputa cu Osaka în decisiv. După ce a cedat cu 4-6 primul set, sportiva din SUA s-a impus în manşa secundă cu 6-3. Între timp, pe Rod Laver Arena, Barty, liderul mondial, a câştigat primul set al disputei cu italianca Giorgi.
UPDATE / Carreno-Busta s-a impus în duelul cu Sebastian Korda, scor 6-4, 7-5, 6-7(6), 6-3. Ibericul merge în optimi unde va da piept cu Berrettini.
UPDATE / Alexander Zverev nu i-a dat vreo şansă lui Radu Albot, pe care l-a învins cu 6-3, 6-4, 6-4. Germanul va avea parte de o optime foarte interesantă, cu Shapovalov.

Matteo Berrettini, calificare fantastică în optimile Australian Open

UPDATE / Unul dintre meciurile turneului tocmai s-a încheiat. Matteo Berrettini a trecut de Carlos Alcaraz, la capătul unei dispute dramatice, de peste 4 ore (6-2, 7-6(3), 4-6, 2-6, 7-6(5). Italianul a avut 2-0 la seturi, însă ibericul a revenit excepţional şi a trimis partida în decisiv. Acolo, deşi Berrettini a căzut şi nu s-a ştiut iniţial sigur dacă poate continua, italianul a arătat că are mai multă experienţă.
La 6-5 pentru el în decisiv, Berrettini a avut minge de meci, dar spaniolul şi-a păstrat incredibil nervii şi a reuşit să împingă partida în super-tie-break. Acolo, s-a mers cap la cap până la 5-5, însă pe final ibericul a cedat.
În turul următor, Berrettini va întâlni învingătorul din disputa Korda - Carreno-Busta.
UPDATE / Dennis Shapovalov, cap de serie 14, s-a calificat în optimi la Australian Open, după o partidă de 3 ore şi 5 minute cu Opelka, cel mai înalt jucător din circuit (211 cm). Canadianul s-a impus cu 7-6(4), 4-6, 6-3, 6-4. În turul următor, Shapovalov îl va întâlni probabil pe Zverev, care e mare favorit în disputa cu moldoveanul Radu Albot.
UPDATE / Meci fantastic între Berrettini şi Alcaraz. După ce a condus cu 2-0 la seturi şi părea scăpat în învingător, italianul a fost întors de tânărul jucător spaniol, care a împins meciul în decisiv: 2-6, 6-7(3), 6-4, 6-2. Alcaraz încă nu a pierdut vreun meci de 5 seturi în cariera sa: a disputat 3 asemenea partide, toate câştigate.
Shapovalov şi Opelka au şi ei un meci pe muchie de cuţit, canadianul conducând cu 2-1 la seturi: 7-6(4), 4-6, 6-3.
UPDATE / Gael Monfils, favorit 17, se califică în optimi, după o victorie facilă în faţa lui Garin, un specialist pe zgură (7-6(4), 6-1, 6-3). În optimi, pe francez îl aşteaptă un duel cu sârbul Kecmanovic.

Halep şi Ruse, eliminate în proba de dublu

UPDATE / Jaqueline Cristian şi Andrea Petkovic nu au avut milă de perechea Simona Halep-Gabriela Ruse, impunându-se cu 6-4, 6-0, după o oră şi 10 minute.
UPDATE / Opelka şi Shapovalov oferă o bătălie pe cinste în meciul lor din turul 3, la Melbourne. La 211 cm, americanul e cel mai înalt sportiv din circuit şi, pe lângă serviciul incredibil, e aproape imposibil de depăşit la fileu.
UPDATE / Madison Keys, câştigătoarea de la Adelaide şi cea care a eliminat-o în primul tur la Australian Open pe Sofia Kenin, a avut parte de o partidă teribil de grea în turul 3, cu sportiva din China, Qiang Wang. Jucătoare din SUA s-a impus în cele din urmă, scor 4-6, 6-3, 7-6(2). În optimi, Keys va avea o altă partidă foarte complicată, cel puţin pe hârtie, contra Paulei Badosa, favorită 8.
UPDATE / Miomir Kecmanovic, care trebuia să-l întâlnească pe Novak Djokovic în primul tur la Australian Open, s-a calificat în optimile de finală la Melbourne după ce l-a învins pe italianul Lorenzo sonego cu scorul de 6-4, (8) 6-7, 6-2, 7-5, la capătul unui meci de 3 ore și 24 de minute de joc. În continuare, sârbul se va duela cu Monfils sau Garin pentru un loc în sferturi.

Badosa şi Krejcikova, în optimi la Australian Open

UPDATE / Paula Badosa merge în optimile de finală la Australian Open, după victoria în 3 seturi cu Marta Kostyuk, scor 6-2, 5-7, 6-4, la capătul unui meci de două ore și 21 de minute de joc. Iberica se va duela în continuare la Melbourne cu învingătoarea meciului dintre Keys și Wang.
UPDATE / Barbora Krejcikova supraviețuiește și se califică în premieră în optimile de finală la Australian Open după ce o învinge pe Jelena Ostapenko, revenind de la 0-1 la seturi și 1-3 în setul 2, impunându-se cu scorul de 2-6, 6-4, 6-4, la capătul unui meci care a durat două ore și 12 minute de joc. În continuare, cehoaica se va duela cu Azarenka pentru un loc în sferturile de finală.

Australian Open 2022 | Rezumatul meciului dintre Barbora Krejcikova și Jelena Ostapenko

UPDATE / Favorită numărul 5 pe tabloul feminin, Maria Sakkari s-a calificat în optimile de finală la Australian Open după ce a trecut de rusoaica Veronika Kudermetova cu scorul de 6-4, 6-1, la capătul unui meci care a durat o oră și 21 de minute de joc. Sportiva din Grecia se va duela în continuare cu Jessica Pegula.
UPDATE / Echipa Raluca Olaru / Anna-Lena Friedsam a fost eliminată vineri în turul secund din proba de dublu de către cuplul Xu/Yang, cu scorul de 2-6, 3-6.
UPDATE / Jessica Pegula, sfertfinalista de anul trecut de la Australian Open, s-a impus în turul 3 în fața ibericei Parrizas-Diaz, pe care a învins-o cu scorul de 7-6 (3), 6-2, după o oră și 33 de minute de joc. Americanca de pe locul 21 WTA se va duela în continuare cu învingătoarea meciului dintre Kudermetova și Sakkari.

Australian Open 2022 | Rezumatul meciului Pegula - Parrizas-Diaz la Melbourne

UPDATE / Victoria Azarenka (cap de serie numărul 24) este prima jucătoare calificată în faza optimilor de finală la Australian Open 2022. Bielorusa a făcut legea pe teren în fața Elinei Svitolina (cap de serie numărul 15), căreia i-a cedat doar două game-uri în meciul din turul 3, scor 6-0, 6-2, după doar o oră și 8 minute de joc. Dublă campioană la Australian Open (2012 și 2013), Azarenka se va duela în continuare cu învingătoarea meciului dintre Krejcikova și Ostapenko.

Australian Open 2022 | Rezumatul unui meci fără istoric: Azarenka vs. Svitolina 6-0, 6-2

"Iubesc să mă aflu aici, îmi place enorm să joc în Australia. Simt că am jucat foarte bine din punct de vedere tactic, nu i-am permis să intre în meci. Am încercat să nu-i dau spațiu de respiro, asta am hotărât să joc înainte de meci și mă bucur că am reușit să pun totul în aplicare", a spus Azarenka la finalul partidei cu Svitolina.
UPDATE / A început a cincea zi de concurs la Australian Open. În direct pe Eurosport 1 puteți urmări super-duelul dintre Elina Svitolina și Victoria Azarenka, iar pe Eurosport 2 o puteți urmări pe Jessica Pegula, care o întâlnește pe iberica Parrizas Diaz.
Știre inițială
Australian Open a ajuns la ziua a 5-a de concurs, iar din acest moment aproape orice sportiv începe să spere la un rezultat măreț. Pe jumătățile superioare de pe tablourile feminine și masculine vor avea loc astăzi câteva partide extrem de interesante, care putea avea loc fără probleme în faze mult mai avansate la un astfel de turneu.
Pe primele jumătăți de tablou nu au avut loc mari surprize, așa cum s-a întâmplat, cel puțin la feminin, pe a 2-a jumătate. Cele mai notabile absențe din turul 3 sunt cele ale lui Humbert Hurkacz la masculin, respectiv Petra Kvitova (fostă dublă câștigătoare de Wimbledon), Leyla Fernandez (finalista de la US Open 2021) și Cori Gauff.
În acest context, ne așteaptă adevărate blockbusteruri în tururile următoare, iar în acest moment știm întreaga componență a turului 3 în jumătatea superioară de tablou. Mai jos vă prezentăm cele mai interesante dispute care vor avea loc vineri, în direct pe Eurosport și Eurosport Player.

Australian Open 2022 | Cele mai tari meciuri din ziua a 5-a de concurs

1. Alcaraz - Berrettini
La 18 ani, Carlos Alcaraz a jucat sfert de finală în 2021, la US Open, iar de atunci nu pare să fi scăzut nivelul. Învingător la Turneul Campionilor Next Gen, ibericul s-a calificat în turul 3 cu victorii impresionante, în minimum de seturi.
În teorie, Berrettini va pleca favorit, numărul 7 mondial având de partea lui experiența. Finalist anul trecut la Wimbledon, italianul nu e însă în cea mai bună formă, fiind chinuit de niște . Ca atare, ne așteaptă o dispută foarte echilibrată, în care de un singur lucru putem fi siguri: spectacolul va fi la superlativ.
1-0 este scorul întâlnirilor directe Alcaraz - Berrettini, spaniolul impunându-se în sferturile de finală de la Viena 2021, cu scorul de 6-1, 6-7(2), 7-6(5).
2. Khachanov - Nadal
Rusul era văzut de specialiști, acum 3-4 ani, cu aceleași perspective ca Rublev sau Medvedev, compatrioții săi. Inconstanța și câteva accidentări l-au împiedicat să ajungă la un nivel de top, dar chiar și așa se poate lăuda că a fost la un moment dat în top 10 ATP și că a câștigat argintul la Jocurile Olimpice.
Evident, într-o dispută cu Nadal, câștigătorul din 2021, Karen Khachanov nu are cum să fie favorit, dar a început foarte bine turneul și îl poate testa serios pe Rafa.
7-0 e scorul întâlnirilor directe Nadal - Khachanov, dar la singua dispută pe hard de la un Grand Slam (US Open, sferturi, în 2018), rusul l-a întins serios pe "Matador", care s-a impus cu 5-7, 7-5, 7-6(7), 7-6(3)/
3. Opelka - Shapovalov
Un duel al discrepanțelor. Reilly Opelka este cel mai înalt jucător din circuit (211 cm) și se bazează aproape exlusiv pe serviciul său incredibil. Să îi faci break americanului e aproape imposibil, iar numărul 26 mondial a venit la Australian Open cu scopul declarat să treacă de optimi (cea mai bună performanță într-un Grand Slam - US Open 2021).
De partea cealaltă, Shapovalov contrastează enorm, fiind exemplul perfect pentru un jucător de tipul "all-around". Un talent enorm, numărul 14 mondial are până acum un sfert de finală la US Open (2020) și o semifinală de Wimbledon (anul trecut).
În teorie, canadianul ar trebui să fie ușor favorit, dar rămâne de văzut cum se va recupera după maratonul de azi: l-a învins pe sud-coreeanul Kwon după aproape 4 ore și jumătate (7-6(6), 6-7(3), 6-7(6), 7-5, 6-2).
Va fi prima întâlnire directă dintre Opelka și Shapovalov
4. Anisimova - Osaka
Câștigătoarea de anul trecut, Naomi Osaka, a fost probabil cea mai ghinionistă jucătoare, în contextul în care, dacă vor fi respectate calculele hârtiei, va da peste numărul unu mondial, Ash Barty, încă din optimi.
Dar, pentru a ajunge acolo, trebuie să treacă de Amanda Anisimova, care, deși nu e cap de serie, e într-o formă fantastică. Sportiva din SUA a început perfect colaborarea cu Darren Cahill, câștigând deja un turneu în 2022: Melbourne Summer Set 2. La Australian Open, Amanda a trecut azi, în turul secund, de Belinda Bencic, campioana olimpică și pare că e în stare să pună probleme oricui.
Evident, dacă Naomi Osaka ar fi în forma ei maximă, puține jucătoare au o șansă în disputa cu ei. Nipona e neînvinsă în 2022, dar a arătat că greșește încă mult, astfel că nu e exclus să ne aștepte un duel pe muchie de cuțit.
Anisimova și Osaka nu s-au mai întâlnit până acum, un avantaj pentru sportiva din SUA, care beneficiază de consilierea lui Cahill, unul dintre cei mai mari antrenori ai lumii.
5. Azarenka - Svitolina
Dublă câștigătoare la Australian Open (2012 și 2013), Vika Azarenka părea că va reveni, după naștere, la nivelul optim. A jucat finală la US Open 2020, dar anul trecut a fost unul modest. Ca atare, sportiva din Belarus nu e văzută de specialiștii printre marile favorite, iar această lipsă de presiune îi poate da un avantaj important.
De partea cealaltă, Elina Svitolina a ajuns la 27 de ani și, în ciuda faptului că era văzută ca o mare speranță a tenisului feminin, nu a ajuns să confirme. Căsătoria cu Monfils a adus însă mult echilibru pentru ambii sportivi și nu ar fi exclus ca 2022 să fie un sezon în care ucraineanca să strălucească.
4-0 este scorul întâlnirilor directe, în favoarea Victoriei Azarenka. Ultima oară când au fost față în față, bielorusa s-a impus cu un categoric 6-2, 6-4, în sferturile de la Doha 2022.

Australian Open 2022 | Simona Halep va intra în concurs și la dublu

Simona Halep și Sorana Cîrstea sunt singurele reprezentante ale României care au rămas în concurs pe tabloul de simplu de la Australian Open. Cele două s-au calificat astăzi în turul 3, în urma unor prestații remarcabile și vor juca sâmbătă pentru un loc în optimi.
Simona o va întâlni peste două zile pe muntenegreanca Danka Kovinic, aflată la prima prezență în turul 3 la un Grand Slam, în timp ce Sorana va avea o adversară mult mai dificilă, urmând să dea piept cu Anastasia Pavlyuchenkova, nimeni alta decât finalista de la Roland Garros din 2021.
Emoțiile vor fi însă la cote înalte pentru fanii români și în ziua a 5-a de la Melbourne, deoarece mai multe jucătoare din țara noastră vor juca în proba de dublu. Simona Halep / Gabriela Ruse este singura pereche 100% românească. Cele două se vor duela în primul tur cu o altă româncă, Jaqueline Cristian, care face pereche cu germanca Andrea Petkovic.
Partida este programată pe terenul 8 și nu va începe mai devreme de ora 5:00 dimineața (ora României) și va fi în direct pe Eurosport și Eurosport Player.
Raluca Olaru va fi prima jucătoare din România ce va intra în concurs la noapte. Aceasta face pereche cu nemțoaica Anna-Lena Friedsam, iar cele două vor înfrunta dublul chinezesc Yi-Fan Xu / Zhaoxuan Yang, meci din turul secund. Duelul va fi al doilea din sesiunea de dimineață de pe terenul 18, după un meci de dublu mixt. Meciul va începe în jurul orei 3:30 și va fi în direct pe Eurosport Player.
Toate meciurile de la Australian Open sunt în direct şi în exclusivitate pentru România pe aplicaţia Eurosport Player.
"A fost un moment nepotrivit!" Ce planuri are Ana Bogdan după eliminarea de la Roland Garros
ACUM 14 ORE
Rafael Nadal, debut perfect la Roland Garros! "Matadorul", victorie categorică în fața lui Thompson