Simona Halep a obținut sâmbătă dimineață calificarea în optimile de finală la Australian Open, după ce a trecut de Danka Kovinic (98 WTA) în minimum de seturi, scor 6-2, 6-1, la capătul unui meci care a durat o oră și 5 minute de joc. În continuare, Simo se va duela la Melbourne pentru un loc în sferturi cu Alize Cornet (61 WTA).

Simona Halep, punct fabulos la Australian Open! Kovinic s-a lăsat păgubașă și a început să aplaude

De partea cealaltă, Cornet a reușit o revenire de-a dreptul fantastică în turul 3, în meciul cu favorita numărul 29, Tamara Zidansek. Slovena conducea cu 6-4, 4-1 și nimic nu părea că o poate întoarce din drumul spre victorie. Totuși, Cornet a început să câștige game după game și să-și ridice nivelul de joc. Până la urmă, franțuzoaica s-a impus cu scorul de 4-6, 6-4, 6-2, după 2 ore și 45 de minute de joc.
Simona Halep a revenit în Top 20 înainte de Roland Garros 2022! Cum arată ierarhia mondială
IERI LA 09:51

Simona Halep – Alize Cornet în optimile de finală la Australian Open 2022

Întâlnirea de la Australian Open 2022 va fi a 5-a dintre Simona Halep și Alize Cornet. Franțuzoaica are avantaj la "directe": conduce cu 3-1. Totuși, ultima lor confruntare directă a avut loc în 2015, pe zgura de la Madrid, acolo unde Cornet s-a impus în minimum de seturi, scor 7-6, 6-3, provocând la acel moment o mare surpriză.
PÂNĂ UNDE AJUNGE SIMONA HALEP LA AUSTRALIAN OPEN 2022?
Meciul dintre Halep și Cornet se va disputa luni, la o oră pe care organizatorii o vor anunța în cursul zilei de mâine. Dacă va trece de franțuzoaica, Simo se va duela pentru un loc în semifinale cu învingătoarea meciului dintre Elise Mertens și Danielle Collins. În mod normal, Simona Halep ar trebui să treacă de Alize Cornet. Românca joacă un tenis excelent, iar Cornet vine după un meci extrem de solicitant.
Istoricul întâlnirilor directe dintre Simona Halep și Alize Cornet:
  • Madrid 2015, zgură: 7-6 (6), 6-3 pentru Cornet
  • Dubai 2014, hard: 6-1, 1-1 (retragere Halep)
  • Sofia 2013, hard: 6-4, 6-4 pentru Halep
  • Monterrey 2011, hard: 7-5, 6-1 pentru Cornet
Toate meciurile de la Australian Open sunt în direct şi în exclusivitate pentru România pe aplicaţia Eurosport Player.
Simona Halep se odihnește în România înainte de Roland Garros! Ce mesaj i-a transmis Mouratoglou
14/05/2022 LA 19:55
Ion Țiriac știe cum poate reveni Simona Halep în elita tenisului: "Să facă precum Cristina Neagu!"
14/05/2022 LA 14:09