• GAME, SET & MECI! Simona Halep se califică în turul al doilea la Australian Open după ce trece de Magdalena Frech cu scorul de 6-4, 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră și 30 de minute de joc. În continuare, Simona se va duela pentru un loc în turul 3 la Melbourne cu învingătoarea meciului dintre Haddad Maia și Volynets, în direct pe Eurosport și Eurosport Player.
  • 6-4, 5-3. Simona Halep e la doar un game distanță de victorie.
  • 6-4, 4-3. Simona Halep obține break-ul, e la 2 game-uri distanță de calificarea în turul 2.
  • 6-4, 3-3. Simona Halep egalează la 3 în manșa secundă.
  • 6-4, 2-3. Simona Halep recuperează break-ul și are acum șansa să egaleze la 3.
  • 6-4, 1-3. Magdalena Frech obține break-ul în debutul manșei a doua.
  • 6-4, 1-2. Magdalena Frech își face serviciul și trece în față în manșa secundă.
  • 6-4, 1-1. Frech obține imediat rebreak-ul. Istoria din primul set se repetă.
  • 6-4, 1-0. Simona Halep obține break-ul devreme în setul secund.
  • Începe setul secund, cu Magdalena Frech la serviciu.
  • 6-4. Simona Halep nu mai ratează și încheie manșa inaugurală la Australian Open cu Magdalena Frech, după 48 de minute de la startul partidei.

Halep, lovitură necruțătoare în fața lui Frech, la Australian Open 2022! Cum a "fentat-o" la fileu

• 5-4. Frech se apropie la un singur game. Simona va servi pentru a încheia setul.
  • 5-3. Simona nu reușește să încheie setul, iar Frech supraviețuiește.
  • 5-2. Simona mai obține un break și va servi pentru adjudecarea primului set.
Roland-Garros
Top 3 meciuri de urmărit în prima săptămână la Roland Garros pe tabloul feminin și pe cel masculin
ACUM 13 ORE

Simona Halep, punct fabulos în meciul cu Frech la Australian Open 2022! Reușită superbă a româncei

• 4-2. Simona Halep consolidează break-ul după câteva puncte foarte frumoase.
  • 3-2. Simona Halep obține un nou break și trece din nou în față.

Simona Halep, start excelent de meci cu Frech, la Australian Open 2022. Punct superb reușit

• 2-2. Simona Halep egalează la 2.
  • 1-2. Frech e în față pentru prima dată în meci.
  • 1-1. Magdalena Frech obține imediat rebreak-ul.
  • 1-0. Simona Halep obține primul break al meciului.
UPDATE / Jucătoarele sunt pe teren, la încălzire. Magdalena Frech va începe meciul la serviciu.
Știre inițială
Simona Halep îşi începe aventura la Australian Open în dimineața zilei de marţi, în direct pe Eurosport 2, urmând a juca îmotriva polonezei Magdalena Frech, locul 105 WTA. Sportiva noastră e cap de serie numărul 14 şi ar trebui să nu aibă probleme să ajungă în optimi. Acolo apare primul nume mare, potenţiala adversară fiind Garbine Muguruza.
În sferturi, Simo va da posibil peste Anett Kontaveit, una dintre cele mai în formă jucătoare, pentru ca un ipotetic penultim act să îi scoată în faţă una dintre Sabalenka sau Swiatek. Până acolo, Simona trebuie să treacă de "testul Magdalena Frech", jucătoare pe care o întâlnește mâine dimineață, în direct pe Eurosport și Eurosport Player, dar și LIVE TEXT pe eurosport.ro.

Simona Halep debutează marți la Australian Open 2022 cu Magdalena Frech

Simona Halep și Magdalena Frech se întâlnesc în dimineața zilei de marți, în jurul orei 5.30, ora României. Meciul lor este programat al treilea pe Margaret Court Arena, după încheierea duelurilor dintre Saville-Peterson și Rublev-Mager. Dacă trece de Frech, Simona Halep o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre Haddad Maia și Volynets.
Simona Halep și Magdalena Frech s-au mai întâlnit o dată, la Praga în 2020, pe zgură. Atunci, românca nu a cedat decât 2 game-uri în tot meciul, în faza sferturilor de finală. Simona Halep a ajuns cel mai departe la Australian Open până în finală, în 2018, atunci când a cedat în fața danezei Caroline Wozniacki la capătul unui meci nebun de 3 seturi.
Australian Open 2022 se vede în direct și în exclusivitate pe Eurosport și Eurosport Player (17-30 ianuarie).
Roland Garros
Ce șanse are Simona Halep de a reveni în top 10 WTA! Chris Evert a analizat situația din clasament