LIVE BLOG Australian Open – Ziua 7 | Primul mare turneu al anului, în direct pe Eurosport

Irina Aldea

Actualizat 26/01/2020 la 08:14 GMT+2

Cea de-a șaptea zi de concurs de la Australian Open debutează cu meciuri tari în direct pe Eurosport, dar și pe aplicația Eurosport Player.

Djokovic

În cele ce urmează vom urmări desfășurarea evenimentelor de la Australian Open din ziua a șaptea de concurs.
  • Ons Jabeur se califică în sferturi după ce o învinge pe Qiang Wang, scor 7-6 (4), 6-1.
  • Novak Djokovic, campionul en-titre, se califică în sferturile de finală la Australian Open după ce-l învinge pe Diego Schwartzman, scor 6-3, 6-4, 6-4. În continuare, marele campion sârb se va duela cu Milos Raonic.
  • Sofia Kenin se califică în sferturile de finală la Australian Open după ce o învinge pe Coco Gauff, scor 6-7, 6-3, 6-0! În continuare, americanca o va întâlni la Melbourne pe câștigătoarea dintre Wang și Jabeur.
  • Sofia Kenin a câștigat al doilea set al meciului cu Gauff, scor 6-3! Vom avea decisiv!
  • Coco Gauff își adjudecă primul set în disputa cu Sofia Kenin, scor 7-6 (5), după fix o oră de joc.
  • Milos Raonic se califică în sferturile de finală la Australian Open după ce îl învinge pe Marin Cilic, scor 6-4, 6-3, 7-5. În continuare, canadianul îl va întâlni la Melbourne pe câștigătorul partidei dintre Djokovic și Schwartzman.
  • Începe meciul dintre Djokovic și Schwartzman pe Eurosport 1!
  • Simona Halep se pregătește la Melbourne pentru meciul cu Elise Mertens.
  • Petra Kvitova este prima jucătoare calificată în sferturile de finală de la Melbourne. Favorita numărul 7 a trecut în optimi de Maria Sakkari, scor 6-7, 6-3, 6-2.
  • Elise Mertens se pregătește intens la Melbourne pentru meciul de mâine cu Simona Halep.
  • Petra Kvitova câștigă al doilea set cu Maria Sakkari, scor 6-3, și trimite meciul în set decisiv.
  • Maria Sakkari își adjudecă primul set cu Petra Kvitova, scor 7-6 (4), după 54 de minute de joc.
  • David Nicholas Ionel este și el eliminat în primul tur de către americanul Alexander Bernard.
  • Liderul mondial, la antrenament înaintea meciului cu Nick Kyrgios de luni.
  • Sebastian Gima, aflat pe tabloul principal de juniori la masculin, a fost eliminat în prima rundă de către maghiarul Peter Fajta, scor 6-2, 6-3.
  • Pe Eurosport 2 are loc meciul dintre Hsieh/Strycova și Juraj/Stojanovic.
  • Pe Eurosport 1 începe meciul dintre Maria Sakkari și Petra Kvitova.
  • Liderul mondial din ATP a sosit la Melbourne Park.
---
Ne pregătim de a două săptămână de concurs de la Australian Open iar în noaptea de sâmbătă spre duminică ne așteaptă câteva dueluri extrem de interesante. Liderul mondial, Ashleigh Barty, joacă împotriva lui Alison Riske. Coco Gauff, 15 ani, are un nou meci tare după ce a eliminat-o pe Naomi Osaka. De data aceasta îi va ieși în cale Sofia Kenin.
Novak Djokovic și Roger Federer continuă drumul spre fazele superioare. Elvețianul a trecut cu greu în turul precedent de australianul John Millman după un meci de 5 seturi iar în calea lui este Marton Fucsovics.