Primul turneu de Grand Slam al anului a oferit la fiecare ediție meciuri care au rămas în memoria fanilor. O astfel de confruntare a fost și cea din turul 3 din 2008, dintre australianul Lleyton Hewitt și cipriotul Marcos Baghdatis. Pe lângă faptul că a fost un meci foarte disputat, decis în 5 seturi, această întâlnire a rămas în istorie și din cauza orei la care s-a încheiat. Când Hewitt a câștigat ultimul punct al duelului cu Baghdatis, la Antipozi era ora 4:33 dimineața.
Hewitt și Baghdatis făceau ambi parte din Top 20 în momentul începerii Openului Australian 2008 și ambii avea aspirații înalte, având fiecare câte o finală jucată în palmares. Hewitt s-a înclinat în 4 seturi în fața lui Marat Safin în finala din 2005 (6-1/3-6/4-6/4-6), în timp ce Baghdatis pierduse ultimul act din 2006 în fața lui Roger Federer (7-5/5-7/0-6/2-6).
Elina Svitolina va fi consiliată în 2020 de un fost finalist de Australian Open
12/12/2019 LA 08:17
Lleyton Hewitt (cap de serie 19) a început în forță turneul de casă și a pierdut doar 3 game-uri în primul tur contra belgianului Steve Darcis (6-0/6-3/6-0). În turul secund, australianul a avut un meci ceva mai dificil, contra uzbekului Denis Istomin, pe care l-a câștigat însă în 4 seturi (7-6(3)/6-3/5-7/6-1).
De partea cealaltă, Baghdatis (cap de serie 15) a avut adversari foarte puternici încă din primele tururi. În runda inaugurală, cipriotul a dat peste campionul din 2002, suedezul Thomas Johansson, pe care l-a învins în 4 seturi (7-6(0)/6-2/3-6/6-3). În turul 2, Baghdatis a avut un meci maraton în fața lui Marat Safin, campionul din 2005. Cipriotul a câștigat primele 2 seturi, dar rusul a revenit și a împins meciul în decisiv, încheiat în cele din urmă în favoarea lui Baghdatis (6-4/6-4/2-6/3-6/6-2).

Australian Open 2008 | Lleyton Hewitt-Marcos Bahghdatis, meci început aproape de miezul nopții

Așadar, confruntarea dintre Hewitt și Baghdatis din turul 3 promitea spectacol, iar cei doi jucători au oferit unul memorabil. Partida a început aproape de miezul nopții, deoarece sesiunea de seară fusese mult întârziată de un alt meci foarte lung, cel dintre Roger Federer și Janko Tipsarevic, câștigat de elvețian cu 10-8 în decisiv.
Între acea partidă și meciul dintre Hewitt-Baghdatis a mai avut loc și o partidă de pe tabloul feminin, între Venus Williams și Sania Mirza. Reprezentanții televiziunilor au făcut presiuni ca ordinea meciurilor să fie schimbată, deoarece partida Hewitt-Baghdatis era punctul de atracție al zilei, dar organizatorii s-au lovit de refuzul ferm al lui Venus Williams, astfel că ordinea s-a respectat.
Politica organizatorilor de la Antipozi era ca niciun meci să nu înceapă mai târziu de ora 23:00, dar atunci s-a făcut o excepție. Pentru ambii jucători era foarte important să joace meciul în acea seară, pentru ca învingătorul să aibă timp suficient să se odihnească pentru meciul din optimi de a 2-a zi, acolo unde îi aștepta deja Novak Djokovic.

Australian Open 2008 | Lleyton Hewitt-Marcos Bahghdatis, meci dramatic, încheiat în zorii zilei

Baghdatis a câștigat primul set cu 6-4, dar apoi s-a confruntat cu probleme fizice și reprezentantul gazdelor s-a impus în următoarele 2 în prelungiri, cu același scor: 7-5. Una dintre principalele calități ale lui Baghdatis a fost aceea de a nu ceda niciodată, iar acest lucru s-a văzut cu vârf și îndesat și în acea noapte istorică de la Melbourne.
Condus cu 5-1 în setul 4, cipriotul a găsit resurse inexplicabile de a reveni și după ce a salvat o minge de meci la 2-5 a reușit să împingă setul în tie-break, unde s-a impus cu 7-4, iar câștigătorul avea să se stabilească după setul decisiv.
Pe finalul setului 4, partida a căpătat aspecte dramatice. Evident, majoritatea fanilor erau de partea lui Hewitt iar înaintea serviciilor lui Baghdatis atmosfera din tribune era specifică altor sporturi, nicidecum tenisului. Unul dintre spectatorii care îl deranjau pe cipriot a fost expulzat din arenă și doar așa meciul a putut continua.
În decisiv, Hewitt a fost mai proaspăt, a rupt echilibrul în game-ul 5 și de această dată și-a păstrat avansul până la final, câștigând ultimul set cu 6-3. Când australianul sărbătorea victoria în fața suporterilor, ceasul arăta ora 4:33, acesta fiind un record absolut în tenisul mondial, cel puțin în era Open.
Deși partida s-a încheiat atât de târziu, cei 15.000 de fani au rămas pe Rod Laver Arena până la final. Majoritatea l-au încurajat pe Hewitt, sperând în continuare la un succes istoric al favoritului la Grand Slam-ul Australian (succes care nu a venit niciodată), dar și Baghdatis a avut suporterii săi, proveniți din masa numeroasă de emigranți eleni în Australia.
Suspans, îndârjire, nervi și un tenis de calitate. Acestea au fost ingredientele uneia dintre cele mai memorabile partide din istoria turneului de la Australian Open.
Hewitt s-a impus după aproape 5 ore de joc, dar oboseala și-a spăus cuvântul în seara următoare, australianul cedând în minimum de seturi în fața lui Djokovic, scor 5-7/3-6/3-6. Sârbul a mers până la capăt la acea ediție, câștigând finala cu Jo Wilfried Tsonga și trecându-și în palmares primul titlu din seria de 8 cucerite la Grand Slam-ul australian.
O ofertă imbatabilă pentru un tensi care întoarce capete. Aplicația Eurosport Player la 0,99€ pentru o lună.

#MeciuriMemorabile Australian Open | Hewitt - Baghdatis (2008) s-a încheiat în zorii zilei următoare