După două zile încărcate până la refuz, Australian Open și-a jucat toate partidele din primul tur. Cu ce am rămas după aceste zile de la primul Mare Șlem al anului? Iată subiectele principale.
Halep, Begu și Copil reprezintă România în turul secund
Simona Halep a fost ultima româncă intrată pe teren în primul tur, dar a reușit să aducă bucuria fanilor ei. Aflată într-o situație extrem de delicată, având-o în față de adversara care o eliminase în primul tur la US Open la ultima ei apariție într-un Mare Șlem, Halep a dat dovadă de spirit de luptă pentru a câștiga meciul ei cu estona Kaia Kanepi. Românca a pierdut primul set la tie-break și a fost condusă cu un break în cel de-al doilea înainte de a reveni, a face break-ul decisiv la 5-4 în setul secund și apoi a se desprinde în decisiv. Victoria este una de moral foarte importantă pentru româncă, iar joi ea o va întâlni pe americanca Sofia Kenin în turul secund.
Australian Open
Știm deja 5 dueluri de vis din turul 3 la Australian Open 2022. Programul de vineri
ACUM 21 MINUTE
Irina Begu este singura altă româncă rămasă pe tabloul de simplu feminin. Ea a acces în turul secund ca urmare a retragerii Andreei Petkovic în momentul în care germana conducea cu un set. Petkovic a suferit din cauza căldurii de la Melbourne, iar Begu va juca cu Petra Kvitova în meciul al doilea al turneului, miercuri.
Pe de altă parte, Mihaela Buzărnescu a impresionat în partida sa contra lui Venus Williams, servind pentru câștigarea meciului în setul secund, după ce îl adjudecase pe primul la tie-break. Din păcate pentru ea, Williams a rezistat, revenind și impunându-se după un alt tie-break și un set decisiv pe care l-a dominat. Ana Bogdan a cedat tot în trei seturi în fața polonezei Iga Swiatek deși a condus cu 4-2 în decisiv, în timp ce Monica Niculescu și Sorana Cîrstea au fost eliminate luni în câte două seturi de către Amanda Anisimova, respectiv Rebeca Peterson. De menționat și victoria Biancăi Andreescu, care reprezintă Canada. Aceasta a trecut în trei seturi strânse de Whitney Osuigwe și va juca cu Anastasija Sevastova în turul secund.
Singurul român de pe tabloul de simplu masculin a reușit să se califice în a doua fază a turneului la rândul său. Marius Copil a făcut un joc solid și l-a învins în trei seturi pe Marcel Granollers. Copil îl va înfrunta pe David Goffin în turul următor, joi. Nu în ultimul rând, moldoveanul Radu Albot s-a calificat în turul secund grație victoriei sale în patru seturi în fața americanului Michael Mmoh.
Marii favoriți au acces în turul secund
Surprizele mari au întârziat să apară în primul tur de la Australian Open. Jucătorii cotați cu cele mai mari șanse la câștigarea titlurilor au reușit să-și câștige primele meciuri din turneu. Novak Djokovic, Rafael Nadal, Roger Federer și Alexander Zverev nu au cedat niciun set în primele lor meciuri, arătând în formă pentru zilele ce vor urma. Djokovic va juca cu Jo-Wilfried Tsonga într-una din partidele interesante din turul secund.
Tomas Berdych și-a continuat revenirea impresionantă de formă cu o victorie clară în fața mai bine cotatului Kyle Edmund, semifinalist anul trecut, în timp ce John Isner este cel mai renumit cap de serie care a căzut, fiind învins de un alt gigant american, Reilly Opelka, după patru tie-break-uri în care s-au înregistrat 87 de ași. Marin Cilic l-a învins pe Bernard Tomic într-unul dintre meciurile anticipate a fi interesante, iar Milos Raonic a trecut de Nick Kyrgios în alt meci de calibru al turului inaugural. Dominic Thiem s-a calificat după un maraton dus în decisiv de către Benoit Paire, care în final a cedat. Nu în ultimul rând, Roberto Bautista Agut a pus capăt parcursului (și poate carierei) lui Andy Murray, învingându-l în probabil cel mai aprins duel al primelor zile la capătul a cinci seturi de excepție. Murray urmează să ia o decizie privind viitorul său în zilele următoare. Kei Nishikori, Kevin Anderson, Grigor Dimitrov sau tinerii Alex de Minaur, Stefanos Tsitsipas și Karen Khachanov au trecut la rândul lor în turul al doilea.
Pe tabloul feminin, Serena Williams și-a deschis parcursul cu o victorie cât se poate de clară și va juca împotriva lui Eugenie Bouchard joi. Un potențial meci cu Simona Halep ar urma în optimile de finală ale competiției. Ultimele câștigătoare de Mare Șlem, Sloane Stephens, Caroline Wozniacki, Angelique Kerber și Naomi Osaka au acces în minim de seturi în turul secund, la fel cum au făcut-o și Elina Svitolina, Karolina Pliskova, sau Petra Kvitova.
Cea mai bine cotată jucătoare eliminată din turneu a fost Daria Kasatkina, cap de serie numărul 10, învinsă fără drept de apel de Timea Bacsinszky. Maria Sharapova și Aryna Sabalenka au impresionat, în timp ce Maria Sakkari a eliminat-o pe Jelena Ostapenko într-unul din cele mai disputate meciuri din primul tur. De asemenea, Katie Boulter a trecut de Ekaterina Makarova în trei seturi încheiate în premieră cu un super-tie-break, Danielle Collins a eliminat-o surprinzător pe Julia Goerges, iar Laura Siegemund a reușit o revenire de senzație în fața Victoriei Azarenka. De urmărit după meciuri foarte bune în primul tur sunt și Ashleigh Barty, Madison Keys, Garbine Muguruza și Anastasija Sevastova.
***
Turul secund se joacă miercuri și joi în direct pe Eurosport 1, Eurosport 2 și Eurosport Player.
Urmărește orice punct din orice meci de la Australian Open oriunde ai fi cu Eurosport Player.
AUSTRALIAN OPEN LIVE BLOG | Ruse și Cristian au pierdut în turul 2. Zverev și Nadal au impresionat