LIVE BLOG Australian Open – Ziua 11 | Roger Federer - Novak Djokovic, prima semifinală masculină

Actualizat 30/01/2020 la 13:07 GMT+2

Cea de-a 11-a zi de concurs de la Australian Open debutează cu meciuri tari în direct pe Eurosport, dar și pe aplicația Eurosport Player.

Federer Djokovic | Tennis | ESP Player Feature

În cele ce urmează vom urmări desfășurarea evenimentelor de la Australian Open din ziua a 11-a de concurs.
  • După un început greu de partidă, Novak Djokovic îl învinge pe Roger Federer în super-duelul din semifinale de la Melbourne, scor 7-6, 6-4, 6-3, și se califică în cea de-a opta finală a carierei la Australian Open. Marele campion sârb se va duela în ultimul act cu învingătorul partidei dintre Dominic Thiem și Alexander Zverev.
  • Novak Djokovic câștigă și setul doi după 39 de minute de joc!
  • Federer a condus cu 4-1 și 40-0 pe serviciul adversarului, dar Djokovic a revenit și a câștigat manșa inaugurală, scor 7-6 (1), după o oră și patru minute de joc.
  • Roger Federer va începe la serviciu.
  • Urmează la Melbourne prima semifinală masculină, cea dintre Roger Federer și Novak Djokovic! Meciul va fi în direct pe Eurosport 1 și Eurosport Player.
  • Sofia Kenin este prima finalistă de la Australian Open. Americanca a învins-o pe principala favorită, Ashleigh Barty, scor 7-6, 7-5, la capătul unui meci care a durat o oră și 47 de minute de joc.
  • Sofia Kenin își adjudecă primul set după o oră de joc, scor 7-6 (6).
  • Începe pe Rod Laver Arena prima semifinală feminină, cea dintre Ashleigh Barty și Sofia Kenin!
---
Ne pregătim de ziua semifinalelor feminine (+ o semifinală masculină) la Australian Open, iar în dimineața zilei de joi ne așteaptă trei dueluri extrem de interesante. Liderul mondial, Ashleigh Barty, joacă împotriva Sofiei Kenin pentru un loc în finala de la Melbourne. În acealaltă semifinală feminină se întâlnesc Simona Halep și Garbine Muguruza.
Novak Djokovic și Roger Federer se vor întâlni în prima semifinală de pe tabloul masculin. Elvețianul a trecut cu greu în sferturi de Tennys Sandgren, salvând șapte mingi de meci, iar sârbul a trecut în trei seturi de Milos Raonic.
ROD LAVER ARENA
  • I. Dodig/F. Polasek - M. Purcell/L. Saville
  • A. Barty - S. Kenin (de la ora 5.00)
  • S. Halep - G. Muguruza (nu înainte de ora 6.30)
  • R. Federer - N. Djokovic (de la ora 10.30)
Toate meciurile de la Australian Open 2020 vor putea fi urmărite pe Eurosport Player. Cele mai interesante dispute vor fi transmise în exclusivitate pe programele Eurosport și vor avea acoperire și pe eurosport.ro. Vodafone este sponsorul transmisiunilor Eurosport de la turneele de tenis de Grand Slam. Urmărește Australian Open pe Eurosport, acasă prin canalele din grila UPC sau oriunde, pe mobil, prin Vodafone TV.
Începând cu 1 ianuarie 2020, canalele Eurosport nu mai sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia. Rămânem deschiși negocierilor fair play cu Telekom, purtate cu bună credință.