Bianca Andreescu, favorită 8 la Australian Open, s-a descurcat excelent în primul set jucat după 15 luni. Reușind să își atingă țintele cu destulă constanță, reprezentanta de origine română a Canadei a reușit desprinderea încă din gameul al patrulea al meciului din turul întâi. Mihaela Buzărnescu nu s-a putut apropia de serviciul Biancăi în cele 29 de minute ale setului inaugural, în care a trimis o singură lovitură câștigătoare și a comis 11 greșeli neforțate.

WTA Melbourne
Irina Begu se oprește în sferturi la WTA Melbourne, după un meci maraton cu Bianca Andreescu
17/02/2021 LA 09:11

Buzărnescu a făcut ajustările necesare și a etalat un nivel de joc superior în setul doi, reușind, după ce a salvat două mingi de break, să se impună la retur, profitând de ezitările favoritei opt, scor 6-4. Setul decisiv a fost foarte echilibrat, ambele jucătoare forțând break-ul în fiecare game, însă Bianca Andreescu a obținut break-ul și s-a desprins decisiv. În final, sportiva din Canada a făcut pasul spre victorie și s-a impus cu scorul de 6-2, 4-6, 6-3, la capătul unui meci care a durat două ore și 3 minute de joc.

Mihaela Buzărnescu, 32 de ani, 138 WTA, rămâne fără victorie pe tabloul principal la Australian Open. "Miki" a devenit a șasea româncă pe tabloul principal din postura de 'lucky loser', după ce fusese învinsă în ultimul tur al calificărilor de americanca Whitney Osuigwe, 18 ani, de la scorul de 6-2, 5-2.